patron tiskových mluvčí

Text dotazu

Dobrý den,
prosím, mohu se zeptat, kdo je patronem tiskového mluvčího a jaké jsou jeho atributy? Našla jsem sv. Pavla, ale nejsem si tím 100% jistá :)
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

podle dostupných pramenů se sv. Pavel - patrně teprve ve 20. století, kdy byl tento termín zaveden - stal patronem tiskových mluvčí.

 Svatý Pavel (narozený kolem roku 6) byl charismatický kazatel, vlivný misionář a pozoruhodný myslitel, jehož myšlenky v oblasti teologie i dogmatu měly pro církev  v jejích prvních letech zásadní význam.

Narodil se v Tarsu v Kilíkii (dnešní Turecko) a původně by znám jako Šavel. Byl to žid náležející ke straně farizejů a římský občan. povoláním výrobce stanů. Zpočátku patřil k největším pronásledovatelům křesťanů v Jeruzalémě a byl přítomen kamenování sv. Štěpána. Na cestě do Damašku se mu však zjevil Kristus a on se stal křesťanem. Poté co se na tři roky uchýlil do Arabské pouště, se vrátil do Damašku, kde mu jeho židovští nepřátelé usilovali o život.  Roku 45 zahájil své misijní cesty. Podnikl celkem tři velké apoštolské cesty Středomořím (Kypr, Malá Asie, Makedonie, Řecko) a založil mnoho křesťanských obcí.

Poté se odebral do Jeruzaléma a do Antiochie, kde spolu se sv. Barnabášem zahájil velice úspěšnou misii mezi židovským obyvatelstvem. V Jeruzalémě jeho kázání proti židovskému učení vyvolala nepokoje a Pavel byl zatčen a za Neronova pronásledování křesťanů a kolem roku 65 byl sťat.

Sv. Pavel má svátek 29.6. a je zobrazován jako holohlavý muž s delšími vousy a vysokým čelem, malé postavy (výjimečně ale i jako muž postavy velké a silné), v pravé ruce mívá knihu, v levé meč. Někdy má svitek nebo jsou vedle něj tři prameny.

Sv. Pavel je vyzýván na pomoc proti hadímu uštknutí, protože podle legendy ho do ruky uštkla zmije, aniž mu jakkoli uškodila.

Dále je patronem dělnic, biskupů misionářů, duchovních správců, hudebníků, košíkářů, lanařů, nakladatelů, vydavatelů, spisovatelů, tiskových mluvčí, sedlářů, teologů, tkalců, výrobců koberců, výrobců stanů.

Protože je sv. Pavel také patronem katolického tisku, nakladatelů, vydavatelů  a spisovatelů, zvolili si ho za patrona zřejmě také tiskoví mluvčí.

Použité zdroje

P.Pracný. Český kalendář světců. Praha : Ewa 1994

H.Kulíšek : Postavy, atributy, symboly.Hluboká : Alšova galerie 2005

http://www.abcsvatych.com/[…]/profese.php