patron rybářů

Text dotazu

Prosím o zjištění, kdo a s jakým atributem je patron rybářů a rybníkářů. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, patrony rybářů jsou bratři sv.Ondřej a sv.Petr (Šimon). Oba se živili rybolovem v Kafarnau. Sv.Ondřej byl učedníkem Jana Křtitele a posléze Krista. Kristus povolal oba ze apoštoly přímo z rybářské loďky slovy:
"Pojďte za mnou, a udělám z vás rybáře lidí" (Mt 4,19). Svatý Ondřej bývá zobrazován jako starší muž se šedivými vlasy a delšími vousy, v dlouhé tunice s pláštěm. Jeho atributy jsou: kniha či svitek, kříž, kříž ve tvaru X, provaz, rybářská síť, ryba. Kromě rybářství je taktéž patronem prodavačů ryb, řezníků, provazníků, nosičů vody, horníků, dívek hledajících ženicha, dobré svatby, nositelů řádu Zlatého rouna, dále Ruska, Řecka, Skotska, Španělska, Dolního Rakouska, Patrasu, Amalfi, Neapole, Mantova, Bordeaux a Rychnova nad Malší.

Jeho bratr, sv.Petr, je zobrazován jako silný stařec s krátkými vlasy a vousy, pleší s věnečkem kadeřavých vlasů a pramenem vlasů nad čelem. Jeho atributy jsou: svitek či kniha, modrý šat se žlutým pláštěm, někdy zelená tunika, kříž na holi, pastýřská berla, klíče, kohout, ryby, loď, obrácený velký kříž.
Kromě rybářství je patronem papežů, lodníků, trosečníků, stavitelů mostů, zámečníků, hodinářů, klempířů, kovářů, pozlacovačů, sklářů, truhlářů, hrnčířů, zedníků, cihlářů, kameníků, síťařů, soukeníků, valchářů, ženců, řezníků, kajícníků, Horažďovic, Hosína, Chotoviny, Kaplice, Nové Bystřice, Nových Hradů, Soběslavi, Stráže nad Nežárkou.

Rybníkářství není jako samostatný obor v publikacích o patronech zmíněno. Bohužel, ani v jiných pramenech se nám nepodařilo zjistit, zda mají rybníkáři jiné patrony, než jsou výše zmínění sv.Ondřej a sv.Petr.

Zdroje:
* RULÍŠEK, Hynek. Postavy, atributy, symboly : slovník křesťanské ikonografie. 1.vyd. V Hluboké nad Vltavou : Alšova jihočeská galerie, 2005. ISBN   80-85857-48-0

* HALLAM, Elizabeth M. Světci : kdo jsou a jak vám pomáhají : více než sto padesát svatých od sv. Anežky po sv. Zitu. 1.vyd. Praha : Volvox Globator, 1996. ISBN 80-7207-028-2.