Patron knihoven

Text dotazu

Nevíte prosím, kdo je patronem knihoven nebo knihovníků. Každé řemeslo má svého patrona, co knihovny, mají také někoho? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den,

10.srpna ma svatek Vavrinec. Toto jmeno ma sve pocatky ve staroveku a znamena, ze jeho nositel pochazel z Laurenta (primorske mesto v Latiu). Dnesni svetec je patronem mnoha oboru, profesi a zivnosti. Mimo jine se k nemu hlasi knihovnici, archivari, kuchari, ..., zaci a studenti. Lide se k nemu modli take vzdy, kdyz hrozi nebezpeci ohne v jakekoli forme.
Zdroj: RAMES, Vaclav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie krestnich jmen. Praha: Libri, 2000.