Patří „Ještě jednou“ ve větě „Ještě jednou(,) a zavolám policii.“ mezi výrazy s omezenou větnou platností, nebo se za ním čárka psát musí?

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jak je to s povinností psaní čárky za výrazem „Ještě jednou“ v důsledkovém poměru. Příklad:
„Ještě jednou(,) a máš zaracha./a zavolám policii.“
ve smyslu „Jestli ještě jednou něco takového uděláš, máš zaracha.“

Předpokládám, že v následujícím případě by se čárka nepsala:
„Ještě jednou a půjdeme domů.“
ve smyslu „Ještě jednou se můžeš svézt a pak půjdeme.“

Druhý případ je poměr slučovací, tedy bez čárky v obou případech, ale ten první nevím úplně jistě. Bere se to jako ostatní výrazy s omezenou větnou platností, kde v „dlouhé verzi“ čárka je a v krátké povinnost psaní odpadá? Například: Hlavní je, že to ví→Hlavně že to ví
Nebo má i v krátké verzi pravidlo o důsledkovém poměru přednost, a proto tam čárka stejně bude: Ještě jednou, a máš zaracha.

Odpověď

Dobrý den,

může se psát bez čárky v obou případech. Zvláště v tomto domyšleném slučovacím poměru. V domyšleném důsledkovém poměru může i nemusí být čárka. Viz Internetová jazyková příručka:

Věty závislé na výrazu s oslabenou větnou platností (samozřejmě, hlavně apod.) Čárkou zpravidla neoddělujeme vedlejší věty, které závisejí na částicích, tj. výrazech s oslabenou větnou platností. Psaní s čárkou však rovněž není chybné: Hlavně(,) že jsme vyhráli a smazali nepovedený zápas v Příbrami. Možná(,) že o mně slyšel. Přirozeně(,) že zrakové
schopnosti se u různých plemen liší. Samozřejmě(,) že jsem se snažil ukázat v nejlepším světle.

Věty závislé na výrazu s oslabenou větnou platností jsou přechodovým jevem mezi jednoduchou větou a souvětím, a proto jim věnujeme samostatné výklady.

Použité zdroje

ústní informace dr. Eva Kalivodová (Ústav translatologie FF UK) a doc. Libuše Heczková (Ústav české literatury a komparatistiky FF UK)

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

20.11.2019 10:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu