Pátrání po příbuzných

Text dotazu

Dobrý den, prosím, existuje na internetu nějaký (pokud možno bezplatný) server, kde je možno obrátit se na veřejnost, zda by mne někdo přivedl na stopu mých příbuzných? A existuje (pokud možno rovněž bezplatná) instituce mimo internet, která by se toho mohla ujmout a s níž lze komunikovat mailem? Telefon nemám. V kladném případě prosím o odkazy a maily. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

existuje celá řada diskusních fór a stránek o genealogii (jejich přehled naleznete např. zde: https://badame.cz/category/fora-a-weby/ ). Řada z nich funguje i prostřednictvím Facebooku. Zde Vám určitě zkušenější genealogové poradí s určitými zádrhely a jednotlivostmi.

Ověřit, zda již nějaký profesionální či amatérský genealog nezpracovával linii Vašeho rodu, je možné v databázi MyHeritage (https://www.myheritage.cz/ ). Ve zkušební verzi je přístup na určitý počet dní zdarma, poté je již přístup placený. Popřípadě můžete využít licencovanou verzi databáze MyHeritage určenou pro knihovny. Podmínkou je pouze platný čtenářský průkaz knihovny, která databázi zpřístupňuje. V Národní knihovně ČR je tato databáze dostupná i v rámci vzdáleného přístupu: https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju#myh ; https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/vzdaleny-pristup ; https://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/vzdalena-registrace)

Pokud historie Vašeho rodu dosud nebyla zpracována a Vy byste chtěla, aby se zpracování ujala kompetentní osoba, bude již pravděpodobně třeba oslovit profesionálního genealoga (odkazy na služby genealogů můžete nalézt prostřednictvím internetu - např. zadáním hesla: rodokmen zpracování). Tyto služby jsou ovšem placené, neboť se jedná o poměrně zdlouhavou a náročnou práci s archivními dokumenty.

Pro zajímavost uvádíme odkaz na přednášky o genealogii v Národní knihovně ČR: https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/genealogie-pro-kazdeho

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.05.2023 18:22

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu