Páter Josef Ignác Turek

Text dotazu

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o informaci o P. Turkovi. Již jsem řadu získal (viz níže), ale chtěl bych je, prosím, doplnit:
Josef Ignác Turek se narodil 19. března 1783 v Holasovicích v Horním Slezsku. Studoval nejdříve v Opavě, později v Olomouci. Zde se také setkal s krajanem Karlem Josefem Jurende, rodákem z Leskovce. Dne 7. dubna 1806 byl olomouckým světícím biskupem Aloisem Josefem hrabětem Kolowratem-Krakowským vysvěcen na kněze, a již jako jáhen přichází na kaplanské místo do Holešova. Zde jej také zastihla zpráva jeho přítele Jurendeho, že se v Kuníně uvolnilo místo zámeckého kaplana. V červnu roku 1806 nastoupil Jurende na místo učitele na zdejší zámecké škole Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Karl Josef Jurende nastoupil jako učitel zámecké školy v Kuníně v červnu roku 1806 a dne 5. října 1807 byl Josef Turek uveden jako zámecký kaplan do Kunína a zdálo se, že nic nemohlo vztah dávných přátel ohrozit. Na konci roku 1814 však byl kunínský ústav úředně uzavřen a farář Turek poslán na duchovní cvičení k olomouckým kapucínům. 5. dubna 1815 si vyměnil své místo s farářem Tomášem Seewaldem ve Zlíně ale také ne nadlouho. Již v roce 1818 zařídila hraběnka M. Walburga jeho přeložení na faru do východočeského Bystrého. Zde vlastnila zámek, patnáct let předtím vybavený vzácnými sbírkami rodu Hohenemsů a zde se opět nerušeně mohla vídat se svým oblíbeným duchovním. Farníci na Josefa Turka vzpomínali jako na dobrého hospodáře a zemědělského odborníka. V Bystrém zůstal farář Turek až do roku 1827, kdy vyměnil svou faru za Dašice u Pardubic. Osudy pátera Turka v Dašicích jsou jiřinkářům dobře známy. Stal se zde uznávaným pěstitelem jiřin, jedním z prvních jejich šiřitelů v Českých zemích. Píle a neúnavná vytrvalost vedly k vytvoření sbírky jiřinek čítající na 618 rozmanitých druhů, sortiment byl získán z vlastních vypěstovaných semen, výměnou nebo nákladnou koupí v Nizozemsku a jiných zemích. Časopis Květy uveřejnil v roce 1834 článek o pěstiteli faráři Turkovi, kdy se psalo, že každý může obdržet jeho tištěný katalog čítající 618 různých odrůd jiřinek. O rok později je v tomtéž časopise oznámení, že jeho sbírka čítá 771 sort jiřinek, kařelních a pohanicových, koukolokvětých a nových prostředních velkých dahlií a že každému odešle katalog, který lze též obdržet zdarma např. u pana Jana Hostivíta Pospíšila v královském knihkupectví v Praze. V roce 1836 se jeho sbírka rozšířila na 1 142 odrůd, ticho vystřídalo lehké ševelení, které ráji nemohlo ublížit. Farář Turek byl i zdatným obchodníkem, neboť rozesílal do světa bambulinky i semeno - 100 zrn francouzských jiřinek za 12 krejcarů, či anglických půl lotu za 1 zlatku 30 krejcarů. Jiřinky začaly vnikat do života, ráj byl opět pro všechny.
Páter Turek zemřel v roce 1850 v Golčově Jeníkově.
Zajímalo by mne hlavně - je-li správné úmrtí a jeho úpřesnění (na den a měsíc), dále existuje-li nějaké vyobrazení jeho podoby a pak bližší informace z časopisu Květy o jeho pěstování jiřinek (resp. bylo by možné získat třeba meziknihovní službou kopii textu?).

Odpověď

Dobrý den,

více informací o páteru Turkovi než jaké máte k dispozici Vy, se nám nepodařilo zjistit. Přesné datum jeho úmrtí není uvedeno na žádné internetové stránce (použité vyhledávače jixo.cz, google.com, apod.).
Většinou je jeho jméno zmíněno pouze v souvislosti se Slavnostmi jiřinek na zámku Kunín( http://www.zamek.kunin.cz/akce/ukaz.phtml?id=238826&menu=&lng=), kde po K.J.Jurendovi přebral vedení místního výchovného ústavu. Později však začal svou práci zanedbávat a využíval především materiálních výhod pro svou rodinu ( http://www.zamek.kunin.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=77953&lng= )
Informaci o jeho úmrtí se můžete pokusit nalézt v archivu města Golčova Jeníkova, který je uložen v státním okresním archivu v Havlíčkově Brodě.
Archiv farního úřadu v G. Jeníkově uložený na tomtéž místě, není zatím veřejnosti přístupný. Více informací na adrese http://www.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php?vse=and&lang=cs&fond=golcuv%20jenikov&fondx=substring&submit=-&celkem=33 .
Články z časopisu Květy z let 1834, 1835 a 1836 si mužete prohlédnout, popř. s nimi dále pracovat, v digitální podobě v Krameriovi (dostupný na http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do ). Pro práci s Krameriem je třeba mít nainstalovaný modul pro manipulaci s obrazy ve formátu DjVu.
Podrobněji v nápovědě pro systém Kramerius, uvedené na téže internetové adrese. Články byly vydány v následujících dnech a najdete je na stránkách: Květy, 3.dubna 1834, str.114-116, Květy 19.března 1835, str.119, Květy 11.února 1836, str.48

Ojedinělé zmínky o páteru Turkovi jsme nalezli v publikaci:
Jiřinkové slavnosti 1837-1847 : [Sborník] / K vyd. připr., doslov a pozn. naps. Vlastimil Květenský ; Josef Myslimír Ludvík: Slavnost jiřinek, [předml.] ; Il. Jaroslav Cheben ; Fot.: Vilém Máka. -- 1. vyd.. -- Havlíčkův Brod : Východočes. nakl., 1964.
Jedná se např. o informaci, že zasedal v porotě, atd.