Patentální invalida

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych zjistila více informací o patentálním invalidovi. Dočetla jsem se, že to byl vojenský vysloužilec, který byl pro zranění nebo vysoký věk propuštěn z armády a pobíral rentu. V případě vysokého věku je to pochopitelné. Ale v případě zranění či nemoci se jednalo o propuštění trvalé (v podstatě do civilu), nebo se mohl po vyléčení vrátit zpět do armády, dejme tomu jako dohližitel vězňů, vojenský písař, nebo na nějakou obdobnou funkci ?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 termín patentální invalida obecně označuje invalidu, který nemůže být zaopatřen pobytem v invalidovně, a je tak zaopatřen jinými prostředky a s návratem do aktivní služby se zpravidla nepočítalo. Status patentálního invalidy upravuje např zákon 48/1921 Sb. (https://www.noveaspi.cz/products/lawText/1/2327/1/2/zakon-c-48-1921-sb-o-zvyseni-zaopatrovacich-pozitku-vojenskym-gazistum-a-cekatelum-ve-vysluzbe-invalidnim-poddustojnikum-z-povolani-jejich-vdovam-a-sirotkum-ivalidum-ze-stavu-muzstva-neb-jejich-pozustalym-vyjimajic-valecne-poskozence-neb-jejich-pozustale-pro-nez-plati-zakon-ze-dne-20-unora-1920-c-142-sb-z-a-n-a-patentalnim-invalidum-jimz-jsou-vymereny-pozitky-zaopatrovaci-podle-dosud-platnych-vojenskych-zaopatrovacich-zakonuv-a-narizeni). Problematikou se částečně zabývá např. kniha Pavla Heřmánka Aby nakonec nemuseli žebrati: příběhy z dějin karlínské invalidovny.

Použité zdroje

HEŘMÁNEK, Pavel. "Aby nemuseli nakonec žebrati": příběhy z dějin karlínské Invalidovny. Praha: Epocha, 2015. Traumata války. ISBN 9788074252525.

http://www.psp.cz/eknih/1920ns/ps/tisky/t0287_00.htm

https://www.noveaspi.cz/pro[…]rovacich-zakonuv-a-narizeni