pastelové barvy

Text dotazu

dobrý den, které barvy se dají označit za pastelové. děkuji, nashledanou

Odpověď

Dobrý den, pastelové barvy se vyznačují "sametovým tónem, citlivou hebkostí a barevnou sladěností" (cit. z knihy Technika barev, str. 42). Ve výtvarném umění jsou považovány za "úžasně čisté a zářivé, přesně takové, aby mohly zachytit proměny světla a dostat je na povrch malby" (cit. z knihy Pastely. str. 9).

Z volně dostupných internetových zdrojů se můžete dočíst, že pastelové barvy jsou růžové, světle modrá, světle fialová a další jemné barvy vzniklé smíšením bílé barvy a příslušných odstínů. Dělají dojem jemnosti a křehkosti, ale také často nerozhodnosti a zmatku. Zdůrazňují citlivost a informovanost. Jasné a syté barvy jsou ve srovnání s pastelovými barvami příliš dotěrné a agresivní. Pastelové barvy se hodí pro vytvoření pocitu důvěry.
Viz.
http://www.jub.si/cz/poradna/cz-barvni-navdih/cz-osnove-barv/barvy-a-emoce/
- poslední odstavec v článku.

Ukázky psatelových barev naleznete např. na adrese http://www.enkaustika.cz/index.php/Barvy#Pastelov.C3.A9_barvy .

Další umělecká oblast - fotografování - mluví o pastelých barvách následovně
(http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_1_04_barvasvetla.html):
Jako pastelové barvy označujeme obvykle barvy s vysokým podílem bílé složky.
Jsou tedy světlé a málo saturované (vybledlé). Při fotografování vyžadují obvykle měkké rozptýlené světlo. Současná móda pohlednic s velmi saturovanými barvami moc pastelovým barvám nepřeje, a fotografie v pastelových barvách jsou potom často hodnoceny jako vybledlé či nekontrastní. Nicméně i pastelové barvy mohou nabídnout nádherné fotografie!

Použitá literatura:

* Pastely : příručka pro výtvarníky : materiály, techniky, barva a kompozice, styl, motiv. České 1. vyd.. Praha : Svojtka & Co., 2005. 224 s. ISBN 80-7352-181-4.

* ŠTOLOVSKÝ, Aleš. Technika barev. 2., přeprac. a dopln. vyd.. Praha : SNTL, 1990. 59 s. ISBN 80-03-00305-9.

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.05.2009 15:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu