Pašije v 17. století - literatura

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na vhodnou literaturu k tématu zhudebnění pašijí v 17. století?
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

pašije (z lat. passio - "utrpení") je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají. Název pochází z prvního slova při předčítání či zpěvu evangelních pasáží při liturgii (Passio Domini nostri Jesu Christi secundum. "Utrpení našeho Pána Ježíše Krista podle.").

Pašijemi se v hudbě označuje ta skladba, která zpracovává doslovný či parafrázovaný evangelní text o utrpení Ježíše Krista. Podle toho, kterým evangeliem se řídí, se rozlišují Matoušovy, Markovy, Lukášovy či Janovy pašije. Všechna čtyři pašijová vyprávění zpracoval například Johann Sebastian Bach (Matoušovy pašije), inspiraci v nich nalezl i Bohuslav Martinů (Řecké pašije).

Pokud jde o literaturu, doporučujeme zaměřit se na dějiny hudby anebo biografie jednotlivých skladatelů z období hudebního baroka :  Monteverdi,: A. Vivaldi, G.F. Händel, J.S. Bach, Orlando di Lasso, Giovanni Pierluigi da Palestrina.

Literaturu můžete vyhledat v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze. Uvádíme příklady takto vyhledané literatury :

[Č.záznamu: 000663431]

 Pašije [hudebnina] : Umučení našeho Pána Ježíše Krista podle Matouše, Marka, Lukáše a Jana / Upravil a sborové odpovědi napsal Zdeněk Pololáník. -- Partitura. -- Olomouc : Matice cyrilometodějská, 1993. -- 1 partitura (115 s.) : 14 s.

[Č.záznamu: 000188374]

 Dějiny evropské hudby / Gracian Černušák a kolektiv. -- 5., přehlédnuté a dopl. vyd., v Pantonu 3.. -- Praha : Panton, 1974. -- 527 s., [32] s.

- [Č.záznamu: 001963892]

 Dějiny hudby. III., Baroko / Ladislav Kačic ; [ze slovenského originálu ... přeložil Vít Roubíček]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Ikar, 2009. -- 383 s.

- [Č.záznamu: 001722555]

 Dějiny hudby / Miloš Schnierer. -- Vyd. 4., rev., rozš. a aktualiz.. -- Brno : Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2007. -- 248 s.

- [Č.záznamu: 000370545]

 Die Passion : Musik zwischen Kunst und Kirche / Kurt von Fischer. -- Kassel ; Stuttgart : Bärenreiter : Metzler, 1997. -- 144 s.