Parýzek pod Sušicí

Text dotazu

Dobrý den,potřebuji zjistit informace o historii
obce Parýzek pod Sušicí.

Odpověď

Dobrý den,

o městu/ vesnici Parýzek pod Sušicí jsme nikde nenalezli žádné zmínky.

Procházeli jsme publikace dostupné v Referenčním centru NK ČR, které se týkají historie měst, původu a významu jejich názvů či obsahují obecné informace o městech (encyklopedie, apod.). Toto město však nebylo nalezeno ani prostřednictvím vyhledávače www.mapy.cz , pomocí něhož jsme chtěli určit alespoň jeho polohu vzhledem k tomu, že Sušic je v České republice více.

Bohužel Vás nemůžeme ani odkázat na případné kroniky, které si města vedou, a které jsou cenným udrojem informací o daném místě. Pokud Vy víte více informací o městě Parýzek, můžete se zkusit obrátit na příslušný archiv nejbližšího krajského (popř. bývalého okresního) města.

Procházeli jsme tyto publikace:

AUGUSTIN, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. Vyd. 1.. Sokolov : Arbor ; Praha : Knižní klub, 2001. 992 s. ISBN 80-242-0565-3 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.) * 80-901534-1-0 (Arbor : váz.)

KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd.. Praha : Libri, 1996- . -- sv. ISBN 80-85983-12-5 (soubor : váz.)

Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. Uspořádali Joachim Bahlcke, Winfried Eberhard, Miloslav Polívka ; [z německého originálu přeložili Jan Dobeš ... et al.]. Vyd. 1.. Praha : Argo, 2001. 811 s. ISBN 80-7203-402-2 (váz.)

OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše ... [et al.]. Pomístní jména v Čechách : o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Vyd. 1.. Praha : Academia : Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, 1995. 520 s. ISBN 80-901072-8-1 (Ústav pro jazyk český AV ČR : váz.) * 80-200-0554-4 (Academia : váz.)

LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd.. Praha : Mladá fronta, 1982. 373 s.

PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd.. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.

Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.

Můžete také zkusit vyhledat informace v publikacích, jejichž hlavním tématem je Sušice, zda v nich budou zmínky i o Parýzku. Dokumenty dohledáte v online katalogu NKC, popř. v Souborném katalogu SKC (zde si ověříte dostupnost knih v ostatních knihovnách v ČR), využít můžete také Českou národní bibliografii. Všechny uvedené báze a katalogy naleznete na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Při hledání doporučujeme využít především pole "Předmět (klíčová slova)" a heslo Sušice.

Nejblíže hledanému městu Parýzek jsme v knize PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl, M-Ř, s. 323. nalezli ves Pařízek.

Jedná se o ves cca 4,5 km od Sobotky. Toto jméno bylo buď původně příjmení tamního usedlíka anebo je to jméno typu Smrček, Kámen, apod., tj. jméno osadyvýznačného předmětu.