Paruky v Egyptě

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, proč se v Egyptě nosily paruky? Děkuji

Odpověď

Paruky se v Egyptě nosily především jako ochrana proti slunci, dalo by se říci, že v tomto směru měly jakousi funkci "čapky". Vyjadřovaly ale také určitý symbol statutu (zprvu se nosily paruky pouze ve vyšších vrstvách) a dále se paruky v Egyptě používaly jako ochrana proti hmyzu, především proti vším.

"Kánon módy doby faraonů říkal, že se vše má podřídit zásadám čistoty. Ale protože v podmínkách nedostatečné hygieny napadaly vlasy vši, mnozí Egypťané si hlavy pečlivě vyholovali, zvláště kněží. Herodotos napsal, že egyptští kněží si holili celé tělo každý třetí den, aby na sobě neměli při bohoslužbě žádnou veš ani jinou nečistotu." (Vondruška, Vlastimil. Intimní historie: od antiky po baroko.)

 Protože Egypťané nechtěli chodit na veřejnosti  bez vlasů, brávali si zvláště ve společnosti na vyholené hlavy paruky a to nejen ženy, ale i muži. Jaké paruky byly zrovna v módě, určovali vlásenkáři, kteří paruky vyráběli.

Zdroje:

* Vondruška, Vlastimil. Intimní historie: od antiky po baroko. Vyd. 1. Brno: MOBA, C2007. 238 s. ISBN 978-80-243-2672-6.

* http://books.google.cz/books?id=QR-T557Pw3AC&lpg=PA51&dq=wigs%20egypt&hl=cs&pg=PA51#v=onepage&q=wigs%20egypt&f=false

* http://www.starovekyegypt.net/egyptska-moda/uprava-vlasu.php