parte - význam slova

Text dotazu

Dobrý den,

smuteční oznámení se nazývá cizím slovem "parte". Existuje prosím nějaké české synonymum? Odkud se toto slovo do češtiny vzalo a jaký má původní význam? Někdo tvrdí, že parte je spíše úmrtní než smuteční oznámení. Vychází z latinského "ad partes" - zemřít. Jenže úmrtní oznámení může být i telegram nebo úmrtní list. Parte zpravidla obsahuje pozvánku na pohřeb. V angličtině ani v němčině jsem toto slovo nenašel. Je vůbec mezinárodní?

Odpověď

Dobrý den,

podle Slovníku spisovného jazyka českého slovo parte pochází z
němčiny, původem je z italštiny, hovorový výraz pro úmrtní oznámení, např. "dostal parte o úmrtí přítele".

Ve Slovníku cizích slov: parte znamená úmrtní oznámení.

Český etymologický slovník: parte znamená úmrtní oznámení ,
z rak.-něm. Parte téhož významu, původně z italského (far) parte - (písemně)
oznámit, doslova udělat účast.

Ve Slovníku českých synonym slovo parte není
uvedeno.