Pařížský dort

Text dotazu

Prosím o infomace týkající se historie Pařížského dortu - kdo je autorem jeho receptury, v jaké zemi vznikla, od kdy se dělá - kdy a kým a kde byl připraven poprvé, jaký prodělal vývoj - zajímá mne vše o vzniku a historii Pařížského dortu až do současnosti. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsme prohledali všechny dostupné databáze a další zdroje Národní knihovny ČR (Online katalog Národní knihovny:

http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , výběrovou článkovou databázi ANL:

http://aleph.nkp.cz/cze/anl , Souborný katalog ČR:

http://aleph.nkp.cz/cze/skc , plnotextovou databázi českých článků Anopress (licencovaná databáze), systém Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/ ). Prošli jsme celou řadu publikací, které se věnují dortům a pečení. Kromě několika drobných zmínek a receptů jsme však bohužel na obsáhlejší zmínku o historii Pařížského dortu nenarazili.

Z článků můžeme zmínit např. článek Blanky Kovaříkové "Praha mlsná" uveřejněný 6.5.2009 v časopisu Vlasta (zde je uvedeno, že Pařížský dort - později Macharův byl jedním z vyhlášených zákusků v cukrárně U Myšáka).

Pařížský dort je taktéž zmíněn v publikaci o Granhotelu Šroubek (ŠROUBEK, Karel. Jak se vaří u Šroubka? : sbírka kuchařských receptů jídel, v restaurantu Šroubek denně střídavě upravovaných. Praha : Pragma, 2008. ISBN 978-80-7349-144-4). Recept na Pařížský dort je uveden též v kuchařce Viléma Vrabce z roku 1935 (VRABEC, Vilém. Moučníky. Praha II (Václavské nám., palác Fénix) : nákladem vlastním, [1935]) a dalších dobových kuchařkách.

Kdy se ovšem objevil Pařížský dort a Pařížská šlehačka (krém), či alespoň toto pojmenování, u nás poprvé, jsme se nikde nedočetli.

Nevylučujeme, že tuto informaci obsahuje některá z kuchařek, kterou jsme neprolistovali, či jiný dokument, nemáme však k dispozici žádný nástroj ani informační zdroj (kromě výše uvedených), jež by nám pomohly tyto informace v textu dokumentů vyhledávat.

Doufáme, že se Vám povedlo získat nějaké užitečné informace alespoň od Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.