Pařížská mírová konference

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych bližší informace o Pařížské mírové konferenci, která proběhla v roce 1946. Za odpověď Vám předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Malá československá encyklopedie o Pařížské mírové konferenci v roce 1946 uvádí následující informace:
"29. 7.- 15. 10. 1946; byla připravena na moskevské schůzce min. zahr. SSSR, USA a Velké Británie (16.-26. 12. 1945) a na zasedáních Rady min. zahr. (SSSR, USA, Velké Británie). Účastnilo se jí 21 států protifašistické koalice. Projednala mírové smlouvy s Itálií, Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem a Finskem a předložila je Radě min. zahr. k definitivnímu zpracování; zabývala se otázkami reparací a rozhodla o statutu Terstu. Na konferenci se projevily názorové rozdíly mezi SSSR a záp. mocnostmi, zejm. USA a Velkou Británií."
(Malá československá encyklopedie. sv.4. 1. vyd. Praha : Academia, 1986, s.806.)
Podrobnější informace o Pařížské mírové konferenci v roce 1946 a výsledných Pařížských mírových smlouvách můžete nalézt v publikacích:
* ROMSICS, Ignác. Parížska mierová zmluva z roku 1947. 1. vyd. Bratislava : Kalligram, 2008. ISBN 978-80-8101-014-9.
(kniha řeší otázku Pařížské mírové konference nejobsáhleji, na konferenci je ovšem nahlíženo z pohledu maďarských dějin - kniha je psána ve slovenštině) Pařížské mírové konferenci (opět z pohledu maďarských dějin) je věnována i jedna kapitola v knize:
* IRMANOVÁ, Eva. Maďarsko a versailleský mírový systém. V Ústí nad Labem : Albis international, 2002. ISBN 80-86067-62-9.

Encyklopedická hesla k Pařížské mírové konferenci a Pařížským mírovým smlouvám nabízejí publikace:
* PEČENKA, Marek. Encyklopedie moderní historie. 3., rozš. vyd. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-95-8.
* Dějiny 20. století : encyklopedie politického, ekonomického a kulturního dění. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1994. ISBN 80-204-0403-1.
* Kronika 20. století. Praha : Fortuna Print, [2003?]. ISBN 80-7321-069-X.

Knihy k tématu:
*  PLECHANOVÁ, Běla. Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1941-1995. Praha : Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 1997. ISBN 80-85241-79-X.
*  JUDT, Tony. Poválečná Evropa : historie po roce 1945. V Praze : Slovart, 2008. ISBN 978-80-7391-025-9.
*  WEGS, J. Robert. Evropa po roce 1945. 1.vyd. Praha : Vyšehrad, 2002.ISBN 80-7021-507-0.

Další vhodnou literaturu můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/cze/nkc, Jednotné informační bráně: http://www.jib.cz/ či Souborném katalogu ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/skc.