parírovat

Text dotazu

Dobrý den, musím se zeptat:
Jaký význam má sloveso: parírovat?
A jaký význam a co je to finesa?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

některé odpovědi na dotazy, kterými nás zásobujete, lze najít na internetu v různých online slovnících nebo např. v námi doporučované volně přístupné Internetové jazykové příručce, Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

finesa

rod: ž.

Slovník spisovné češtiny

finesa, -y ž <f>

1. jemná podrobnost: slohové finesy

2. zchytralost, důvtip: právnické finesy

Slovník spisovného jazyka českého

finesa, -y ž. (z fr.)

1. jemnost; jemná podrobnost; jemný významový odstín: f-y kuchařského umění; technické hráčské f-y; slohové f-y; neporozumět všem f-ám

2. důvtip, zchytralost, chytráctví: právnická f.; obchodnická f.

Parírovat - sloveso dokonavé i nedokonavé; ve sportu při šermu krýt, odrážet, odrazit zbraň;

Parírovat komu, hovorově - čelit, odpovídat, odpovědět

Parírovat, zastarale, hovorově (koho 4.p.) - poslouchat, poslechnout, podrobovat se, podrobit se, vyhovovat, vyhovět někomu

Zdroj: KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1981. nebo např. http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/ .