paráda

Text dotazu

Dobrý den. Převelice rád bych se prosím zeptal:
Jaký význam má "PARÁDA" v souboji na meče???
Předem musím poděkovat za solidní odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

při střetnutí soupeřů vybavených sečnými nebo bodnými zbraněmi se rozeznávají se čtyři hlavní směry útoků a to:

 

1. shora dolů: vrch (prime); 2. zdola nahoru: zpod (seconde); 3. z leva na pravo: vně (tierce); 4. z prava nalevo: vnitř (quarte). Útok skládá se z nápřahu a dopadu. Proti útoku chrání se odpůrce krytem (parade) a odsekem (riposte). Útočník může po prvém útoku ihned použíti druhého seku nebo bodu (dvojsek, dvojbod) aneb naznačit jistý útok (pohroz, finte), jiným směrem útok dokončí (dosek, dobod). Při útoku koná se jednou nohou výpad vpřed (développement) aneb se celé tělo sune ku předu , t. j. posun (marche), aneb konečně celým krokem se postupuje vpřed, t. j. výkrok (passade). Ústup děje se obdobně buď odsunem aneb odkrokem. Útočí se na hlavu odpůrce a vrchní část trupu, aneb pouze na paži (manchette).

Viz dr. Tyrše Základy tělocviku, stať o šerm,u; G. Hergsell, O šermu šavlí (Praha, 1888, překl. dra Pinkasa); dr. K. Vaniček, O rohování a šerm,u holí dlouhou (t., 1898); t., O šermováni holí krátkou (»Sokol«, 1905). Schnr.

 

Český výraz paráda má původ ve francouzštině :

Parade = kryt

Parade en cédant = kryt při ústupu

Parade circulaire = kružný kryt

 

Pro doplnění :

vznik šermu nelze přesně doložit. Indové připisují zrod šermu vůli Brahmy, který svěřil toto umění lidem. Číňané šermovali železnými zbraněmi už v 27. stol. př. n. l. Proslulé byly i šermířské boje gladiátorů v antickém Římě. Velký význam a mnoho různorodých podob měl šerm ve středověku. V současnosti se vypisují soutěže v šermu fleretem, kordem a šavlí pro jednotlivce a družstva. Hodnotí se počet zásahů.

Doporučené odkazy :

http://www.poradte.cz/spolecnost/5196-co-znamena-parada-v-knizkach-zaklinace.html

https://www.google.cz/search?q=pozice+par%C3%A1da+me%C4%8D&sa=N&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=WOSeU-T8BeSP7Abtu4B4&ved=0CFEQsAQ4Cg&biw=937&bih=590

http://www.okpb.cz/serm/studium/terminologie/serm_term.htm

http://leccos.com/index.php/clanky/serm

http://www.youtube.com/watch?v=uIpGkBcsniU

 

Obor

Tělesná výchova a sport. Rekreace

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.06.2014 14:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu