Paracelsus v Moravském Krumlově - co tam dělá a proč v noci prchá z města?

Text dotazu

Jan z Lipé povolává r. 1536 věhlasného učence a lékaře Paracelsa, aby jej léčil. Prosím - jakou měl Jan z Lipé diagnózu? Jak jej Paracelsus léčí? A proč po dvou letech pobytu náhle o půlnoci prchá z města?? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

o pobytu Paracelsa v Moravském Krumlově existuje publikace: Paracelsus a Moravský Krumlov roku 1537. Zde se dočtete, že Paracelsus stanovil diagnózu Jana III. z Lipé takto: "Podle Paracelsa šlo o 4 choroby. Přesně o febris quartana ( malárie ), se zvětšením sleziny a vodnatelkou, za druhé znečištění žaludku a žluče, což vedlo k břišním kolikám a ochromení končetin, dále hromadění taloviny ( krve s hnisem ) ve střevech, což působilo velkou plynatost a konečně zacpání jater s porušením moče. K vyléčení těchto chorob připravil Paracelsus víno a trojí mast, upozornil však zároveň, že celková sešlost a tělesná slabost se nedá odstranit léky; ta se napraví teprve časem a řádnou životosprávou, na níž nejvíce záleží." ( Přesný popis denního režimu, který naordinoval Paracelsus Janovi III. z Lipé naleznete v knize - str.8 ) Paracelsův, jak se zdá, uspíšený odchod je zde vysvětlen neúspěchem dvou jeho lékařských případů v Moravském Krumlově. Oslepnutí Pertolda ( syna Jana III. z Lipé ) na jedno oko a smrt Jany z Perštejna, manželky Jana III. ze Žerotína.

Více v knize: Zapletal, Vladimír. Paracelsus a Moravský Krumlov r. 1537 : jeho činnost. 1. vyd. Znojmo : Jihomor. muzeum, 1966

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.12.2007 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu