Papežštější než papež

Text dotazu

Prosím o výklad přísloví Papežštější než papež

Odpověď

Dobrý den,

být papežštější než/nežli papež

(neutrální; používané jako nepříznivé, hanlivé)

(Člověk v podřízeném postavení vzhledem k autoritě, kterou přehnaně respektuje)

Být přísnější nebo ortodoxnější, dogmatičtější a horší než příslušný činitel nebo reprezentativní osoba, od které se očekává, že taková přirozeně je;

nebýt vůbec schopen uvažovat o jiné možnosti;

úporně hájit převzaté a sporné dogma

synonymum: poturčenec horší Turka

širší synonymie, nepřímá funkční ekvivalence: tvrdohlavý, být umíněný jako beran, není s ním pořádná/kloudná řeč, stát na svém, mít patent na rozum; myslí si, že je pupkem světa

Pramen: ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha : Academia, 1983. 492 s.