panství Doupov

Text dotazu

Vážení! Následující dotaz by pravděpodobně mohly odpovědět SOA v Plzni nebo v Třeboni, ale po velmi dobrých zkušenostech s Ptejte se knihovny se obracím raději na vás.
1. Chtěl bych vědět, kdy přesně v sedmnáctém století patřilo panství Doupov Schwarzenberkům 2. Zda se dělaly výhosty z jednoho panství na druhé i když patřily jednomu majiteli.
Třetí dotaz, nyní už vás trochu znužívám: Pokud ano, kde jsou výhosty z panství Schwarzenberků Doupov na Křivoklát (Krušovice) z roku 1654 uloženy.
Velmi vám děkuji, přeji hezké dny. Václav Verner, Terezín

Odpověď

Dobrý den,

trochu se obáváme, abychom si svou pověst u Vás nepošramotili.

V knihách, které se věnují historii města a panství Doupov, nejsou Schwarzenbergové jako majitelé panství uvedeni. Na počátku 17. století vlastnili panství Šlikové (Kryštof a později jeho syn Jan Albín. Po prohrané bitvě na Bílé hoře uprchl Jan Albín ze země a majetek mu byl zkonfiskován. Po konfiskaci koupil doupovské a mašťovské panství hrabě Vilém z Verduga. Pro jeho nemoc převzal majetek místo něho Baltazar de Cicognia. Po smrti Viléma převzali správu nad panstvím jeho dva bratři Jan a František. Po smrti Františka v roce 1672 přešla dědická práva na jeho syna Františka Josefa Julia. Ten se ovšem zadlužil a musel panství v roce 1698 prodat. Koupil ho hrabě Gottfried z Lützau. Po hraběti z Lützau přešlo panství roku 1780 na knížete Colloredo-Mansfelda. Od roku 1850 patřilo panství hraběti Eugenu Černínovi z Chudenic a od roku 1858 až do 2. světové války panství spravoval rod Zedtwitzů.

 (čerpáno z kapitoly "Panství Doupov" z knihy: BINTEROVÁ, Zdeňka. Zaniklé obce Doupovska: v bývalém okrese Kadaň. V Chomutově: Okresní muzeum v Chomutově, 1998. )

"Vejhostní", "zhostní" či propouštěcí list obdržel poddaný od vrchnosti, pokud byl  odchod dané osoby vrchností schválen, při odchodu z jednoho panství na druhé. Většinou byl s obdržením zmíněného listu spojen poplatek. Zda ovšem byl výhostní list vypracováván a evidován i v případě, že se jednalo o přesun osoby v rámci jednotlivých panství jednoho majitele, naše zdroje neuvádějí. V tomto případě bude pravděpodobně nezbytné nahlédnout do příslušných archivních dokumentů.

Státní oblastní archiv v Plzni má ve svém fondu sbírku dokumentů k velkostatku Doupov. Celá tato složka ovšem dosud čeká na zpracování. Pro více informací prosím kontaktujte přímo Státní oblastní archiv v Plzni: http://www.soaplzen.cz/

Název fondu (sbírky):Velkostatek Doupov

Uloženo v archivu:Státní oblastní archiv v Plzni Místo vzniku fondu (sbírky):Doupov Časový rozsah:1564-1946

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 62,96 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Správa velkostatku Doupov Tematický popis:Sociální dějiny v době patrimoniální.

Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

Státní okresní archiv Karlovy Vary (http://www.soaplzen.cz/soka-kv )má ve svém fondu sbírku dokumentů k městu Doupov:

Název fondu (sbírky):Archiv města Doupov Uloženo v archivu:Státní okresní archiv Karlovy Vary Místo vzniku fondu (sbírky):Doupov Časový rozsah:1567-1945

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 34,79 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Městský úřad Doupov (Bürgermeisteramt in Duppau) - 1567-1945 Tematický popis:2 kroniky, registratura městského úřadu. Př.č.1800: 1 kniha a jednotliviny, 49 pozemkových knih, př.č.1800 - stavební spisy, torzo účetních knih, všeobecná spisová agenda. Př.č.62/1998: spisy 1720-1854. Změnový list č.8: spisy - dědické záležitosti, 1 svatební smlouva, účty, dopis vojáka Küfela z Mohuče rodičům do Doupova (na dopisním papíru vyobrazen most přes řeku asi v Mohuči?, vlak a obrázek vojáka) apod. (11.2.2003, A.Mařík) Změnový list č.9: stavební spisy 1926-1930 a 4 projekty stavitele Ing.Emila Czerwenky z Radonic z 8.2.1926 týkající se stavby radnice ve městě Doupov. (1.3.2004) Př.č.58/2004: 2 pozemkové - katastrální mapy města Doupov 1901-1908, měř. 1 : 1440, kolorované. (23.12.2004) Vnitřní změna č.11: přípravný materiál ke kronice, kronikářské záznamy a poznámky pro období cca 1750-1918 (mj. časté zprávy o počasí). (13.10.2006)

Dobové materiály k velkostatku Křivoklát jsou uloženy ve Státním oblastním archivu v Praze (http://www.soapraha.cz/ ):

Název fondu (sbírky):Velkostatek Křivoklát Uloženo v archivu:Státní oblastní archiv v Praze Místo vzniku fondu (sbírky):Křivoklát Časový rozsah:1356-1950

Metráž:680,52 bm zpracováno (z toho 680,52 bm inventarizováno), 1,8 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Velkostatek Křivoklát. Rodiny Berků, Valdštejnů a Fürstenberků. Velkostatek Křivoklát - Lesní úřad Tematický popis:Rodinné písemnosti Berků, Valdštejnů a Fürstenberků, záležitosti komorní správy panství, správa velkostatku, sociální poměry obyvatelstva na Křivoklátsku, lesní a zemědělské hospodaření, železářský průmysl aj.

Archivní pomůcky:

KÖNIG J.-ŠTĚPÁNEK JOSEF: KŘIVOKLÁT - STAVEBNÍ ÚŘAD, 1815 - 1929. Inventář, 1957, s. 94, ev.č. 115.

ŠTĚPÁNEK JOSEF: VELKOSTATEK KŘIVOKLÁT - ODD. LESNÍ ÚŘAD, 1710 - 1929. Inventář, 1974, s. 261, ev.č. 354.

BEDNAŘÍK T.: VELKOSTATEK KŘIVOKLÁT - ODD. LESNÍ ÚŘAD, DODATEK, 1850 - 1900. Dílčí inventář, 1981, s. 4, ev.č. 355.

BEDNAŘÍK T.: VELKOSTATEK KŘIVOKLÁT, ODD. LESNÍ ÚŘAD, 1774 - 1929. Rejstřík, 1989, s. 313, ev.č. 356.

ŠTĚPÁNEK JOSEF: VELKOSTATEK KŘIVOKLÁT, ODD. STARÝ A NOVÝ ARCHIV, 1356 - 1929, ČÁST 1.. Inventář, 1976, s. 211, ev.č. 374.

ŠTĚPÁNEK JOSEF: VELKOSTATEK KŘIVOKLÁT, ODD. PORUČENSKÁ KANCELÁŘ, 1800 -1829. Dílčí inventář, 1975, s. 41, ev.č. 375.

ŠTĚPÁNEK JOSEF: VELKOSTATEK KŘIVOKLÁT, ODD. KANCELÁŘ ADMINISTRACE, 1823 - 1853. Inventář,

Použité zdroje:

* BINTEROVÁ, Zdeňka. Zaniklé obce Doupovska: v bývalém okrese Kadaň. V Chomutově: Okresní muzeum v Chomutově, 1998.

* BINTEROVÁ, Zdeňka. Zaniklé obce Doupovska od A do Ž. Chomutov: Oblastní muzeum, 2005. 95 s. ISBN 80-239-6124-1.

* HAUPTMANN, Rudi. Duppau - begrabene Heimstadt: ein Heimwehbuch und Gedenkenbüchlein für Geschwister, Kinder, Enkel, Freunde. Norderstedt: Books on Demand, 2004. 176 s. ISBN 3-8334-0643-7.

* RAMEŠ, Václav. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. 1. vyd. Praha: Libri, 2005. 431 s. ISBN 80-7277-175-2.

* Čechura, Jaroslav. Člověčenství. Čechura, Jaroslav. Právněhistorické studie 33, (1993,) s. 33-52.

* BERANOVÁ, Magdalena a KUBAČÁK, Antonín. Dějiny zemědělství v Čechách a na Moravě. 1. vyd. Praha: Libri, 2010. 430 s. ISBN 978-80-7277-113-4.

* KROFTA, Kamil a JANOUŠEK, Emanuel, ed. Dějiny selského stavu: [přehled dějin selského stavu v Čechách a na Moravě]. Vydání 2. V Praze: Jan Laichter, 1949. 458 s., iv l. obr. příl. Laichterův výbor nejlepších spisů poučných; kn. 80. Dílo Kamila Krofty; sv. 3.

* Archivní fondy a sbírky v České republice: http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx