Panovníci Rujány ve 12. století

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit jméno ránského krále na Rujáně v letech od 1141 do 1162.
Do roku 1141 tam vládl Ratislav a od r. 1162 jeho syn Tetislav, ale nenašla jsem informace o době mezi tím.
Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,
bohužel, ani nám se nepodařilo dohledat zdroj, který by podrobně uváděl jména ránských knížat před knížetem Tetislavem.  S jménem panovníka Ratislava jsme se setkali pouze ve dvou zdrojích. Prvním je internetová stránka: http://milasko.blog.cz/0901/polabsti-slovane-5-poslednich-sto-let , u které ovšem není uveden zdroj informací, druhým je Mecklenburgische Jahrbücher (1848) dostupný z  http://books.google.cz/  (hledané výrazy: Ratislav Tetislav).

Velmi pěkně zpracovaný rodokmen rujánských knížat nabízí například kniha Stopy zapomenutého lidu (HRABOVÁ, Libuše.  Stopy zapomenutého lidu : obraz dějin Polabských Slovanů v historiografii. 1. vyd. České Budějovice : Veduta, 2006. ISBN   80-86829-18-9.). Posloupnost rujánských knížat ovšem začíná uvedením Tetislava (1162 - 1170),  místo jmen předchozích knížat je uveden ?.

Historii Ránů můžete nalézt popsanou mimo jiné v následujících publikacích a článcích:
* HRABOVÁ, Libuše.  Stopy zapomenutého lidu : obraz dějin Polabských Slovanů v historiografii. 1. vyd. České Budějovice : Veduta, 2006. ISBN   80-86829-18-9.
* BERANOVÁ, Magdalena.  Slované. 2., přeprac. vyd., V Libri 1. Praha : Libri, 2000.  ISBN   80-7277-022-5.
* HAVLÍK, Lubomír Emil. Slovanské státní útvary raného středověku : polit. postavení, společ. a vládní organizace st. útvarů ve východní, střední a jihovýchodní Evropě od 8. do 11. století.  1. vyd.  Praha : Academia, 1987.
* PITRO, Martin. Bohové dávných Slovanů. 1. Vyd. Praha : ISV, 2002. ISBN   80-85866-91-9.
* článek: www.slovane.cz/pic/kremer/pb-slovane.doc
* http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2006010801