Panna Marie Sněžná

Text dotazu

1.Odkud(z čeho)pochází přídomek Sněžná u Panny Marie Sněžné?
Poprvé jí asi byla zasvěcena bazilika Santa Maria Maggiore v Římě. Proč "sněžná" se mi nedaří zjistit.
2.Projevuje se nějak v ikonografii této madony(podobně jako v případě Panny Marie Klasové - obilné klasy)?

Odpověď

Dobrý den,

kult Panny Marie Sněžné vznikl v souvislosti s legendou o založení baziliky Santa Maria Maggiore v Římě. Dle legendy v Římě žili bohatí manžele, kteří ovšem nemohli mít děti. Jednoho dne požádali Pannu Marii o pomoc a slíbili, že jí věnují všechen majetek. V noci ze 4. na 5. srpna r.  352 měli sen, ve kterém jim Panna Maria uložila, aby se následujícího dne vypravili na jeden z římských pahorků Eskvilín. Tam, kde najdou čerstvě napadaný sníh, mají vybudovat chrám. Stejný sen se zdál i papeži Liberiovi. Ráno se tedy všichni tří vypravili na Eskvilín a v místě, kde skutečně ležel sníh, načrtli půdorys chrámu, který byl potom nazván Chrámem Panny Marie Sněžné a posléze Chrámem Větší Panny Marie (Santa Maria Maggiore). Kult Panny Marie Sněžné se následně rozšířil i do jiných křesťanských teritorií.

Ikonografickým ztvárněním ztotožňovaným s Pannou Marii Sněžnou je obraz madony, který byl umístěn v chrámě Santa Maria Maggiore. Jedná se o velmi starý obraz (možná dokonce nejstarší ikonografické zobrazení Panny Marie) - dle legend je jeho autorem svatý Lukáš Evangelista (jeho legendární malířské umění je patrně odvozeno z toho, že ve svém evangeliu nejvěrněji popsal Marii). Obraz má výrazné byzantské rysy a představuje Marii s Ježíšem v náručí. Ježíš drží v ruce Evangelium, Panna Maria má na ruce prsten, na krku náhrdelník, na čele kříž a na jejím plášti se nachází hvězda. Tento obraz se stal vzorem a inspirací pro mnoho dalších ztvárnění Matky Boží.

Zdroje:

http://catholica.cz/?id=3547

http://www.vira.cz/knihovna/index3.php?sel_kap=1127&sel_kniha=206&sel_kniha_
nazev=De%20sanctis%20-%20O%20svat%FDch&sel_kniha_autor=Petr%20%8Aabaka

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-05b.php3

http://www.zahutyn.pl/historia-parafii/2-mb-szkaplerzna/3-kult-matki-boskiej
-szkaplerznej

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.02.2010 12:52

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu