panelové domy

Text dotazu

Zivotnost panelovych domu je pry 20 let. Co planovali komunisti po tech 20 letech? Demolice a nove panelove domy?

Odpověď

Dobrý den,

problematika panelových domů není nijak jednoduchá a naše odpověď sotva bude kvalifikovaná, natož vyčerpávající. Pokud by vás neuspokojila, obraťte se na některý z níže uvedených odkazů.

Nejprve je vhodné poopravit některé vaše údaje. Panelové domy nejsou vynálezem komunistů, nestavěly se pouze v socialistických zemích a problémy s nimi spojené se řeší mj. v řadě evropských zemí. Patrně měla panelová sídliště v socialistickém Československu svá specifika, což je složitá otázka z řady oborů (něco k tomu v citovaném čísle týdeníku A2).
Životnost panelových domů je značně větší než 20 let, v rozhovoru s architektem Ivanem Plickou pro časopis A2 se uvádí původně plánovaná životnost 30-40 let, což řada dnes užívaných domů překračuje. (viz http://www.tydenika2.cz/archiv/2007/4/zivot-na-dobre-adrese a celé číslo čsp. A2, 4/2007 věnované tomuto tématu).
Z toho co jsme zjistili v pramenech několik údajů:
- vynálezcem panelové výstavby byl Thomas Alva Edison počátkem 20. stol., který také několik panelových domů realizoval,
- v ČR začal vývoj panelů v r. 1940 na přímý pokyn ředitelství firmy Baťa, po válce pak pokračoval ve Zlíně vývoj panelových domů,
- obecněji se jedná o typizovanou výstavbu (kam patří i některé nepanelové domy), která by umožnila přechod od řemeslné k průmyslové výrobě, a tedy nižší stavební náklady,
- panelové domy nesou řadu problémů, obecně se ale hovoří o tom, že jsou stejně bezpečné i bezpečnější než jiná výstavba,
- životnost neznamená, že dům po jejím uplynutí spadne, ale že po této době bude demontován nebo nějakým způsobem renovován,
- jaké řešení bylo plánováno v minulosti, jsme nezjistili, pokud vůbec bylo, v každém případě se stav objektů nějakým způsobem sleduje a v současnosti je častým řešením tzv. regenerace,
- v současné době také hrají roli evropské normy, kterým musejí vyhovovat i české stavby.

Prameny:
Panelové domy : stavební kniha / [autoři Josef Vlášek ... et al.]. -- Brno : EXPO DATA ; [Praha] : ČKAIT - Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě : Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, 2000. -- 180 s. : il. ; 30 cm

v odpovědi jsme čerpali zvláště z kapitoly VII. bytová výstavba v České republice po druhé světové válce (autor Vladimír Schreiber)

Vady a poruchy panelové bytové výstavby : zkrácená verze habilitační práce / Darja Skulinová. -- 1. vyd.. -- Ostrava : Katedra pozemního stavitelství, FAST VŠB-TU, 2003. -- 28 s. ; 21 cm

Regenerace panelové výstavby : sborník k odborné celostátní konferenci :¨Hradec Králové, konferenční centrum Aldis .... -- Ústí nad Labem : Stavokonzult, [2005, 2006] . -- sv. ; 30 cm (2 sv.)

Dále se lze obrátit:
- prostřednictvím služby Ptejte se knihovny na Státní technickou knihovnu,

Výzkumný ústav pozemních staveb: http://www.vups.cz/

Portál českého stavebnictví: http://www.ceskestavebnictvi.cz/ (zde v rubrikách Informační systémy a Použité informační zdroje najdete další odkazy)

ČVUT v Praze, Fakulta stavební: http://www.fsv.cvut.cz/,

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Fakulta stavební, Katedra pozemního stavitelství:
http://fast.vsb.cz/oblasti/katedry-a-pracoviste/225.