-
To se mi líbí
-
Doporučit
Prosim vas, kde bych mohla najit neco o zanru pamflet? myslim vice odbornejsich informaci.
dekuji
PAMFLET
(nejspise podle nazvu stredoveke satiricke basne Pamphilet, popr. Pamphilus, z 12. stol.) - literarnepublicisticky zanr satirickeho zamereni, zpravidla spolecensky aktualniho (nejcasteji politickeho nebo literarniho) obsahu, utocici proti urcitym jevum, skupinam nebo osobam s cilem odhalit, zesmesnist a prekazit jejich zamery. Vzhledem k dobovemu zreteli byva pamflet vzdy tendencni a zpravidla urceny sirsimu publiku; proto miva casto formu letaku a jeho styl byva vypocten na sirokou emocionalni pusobivost, avsak na rozdil od podobne aktualniho a utocneho hanopisu ( paskvil) miva zasadnejsi obsah a obecnejsi platnost. Jako utvar nalezejici do oblasti satiricke literatury je pamflet zanrove velmi pestry a vyuziva jak ruznych forem vypovedi prozaickych i versovanych, tak i cele skaly satirickych postupu, pricemz casto misi vypraveni s diskutisivnimi (popr. filozofickymi) uvahami.
Tradice - jiz v literature anticke (filipiky Demosthenovy ze 4. stol.pr.n.l. aj.), avsak vznik a rozkvet se klade do doby renesance a reformace s nabozenskymi a spolecenskopolitickymi zapasy (Erasmus, Pascal, Milton, v nasem pisemnictvi napr.kazatele jednoty bratrske Rehor a Lukas aj.); dalsi etapou teto formy - osvicenstvi (Swift, Diderot, Voltaire). Od 19. stol., kdy se mu dostalo i teoretickeho zduvodneni v Coutierove Pamfletu o pamfletu (Pamphlet du pamphlet, 1824), rozviji se bud jako kratsi utvar publicisticke prozy (V. Hugo, E. Zola, u nas K. Havlicek), anebo jako zvlastni druh versovane satiry (H. Heine, V. Majakovskij, u nas K. Havlicek, J.S.Machar aj.).
Tuto informaci jsem cerpala z: Slovnik literarni teorie / Stepan Vlasin a kol. - Praha: Ceskoslovensky spisovatel, 1984.
Dalsi pramen: Lexikon literarnich pojmu / Libor Pavera, Frantisek Vseticka. - Olomouc: Nakladatelstvi Olomouc, 2002.
Pamflet - publicisticky nebo literarni zanr, nekdy anonymni, jenz demaskujici a satirickou kritikou napada znamou osobu, spolecenskou skupinu ci nejakou instituci s cilem je odhalit a prekazit jejich zamery, je tendencni, pro sirokou verejnost. Na rozdil od skandalniho hanopisu (paskvil) ma zasadnejsi obsah, styl expresivni a retoricky, pouziva hyperboly a satirickeho vyostreni, siri se casto v podobe letaku. Za "krale pamfletu" povazovan Voltaire. Pamflet a pamfleticky postup byva uplatnovan i v jinych zanrech, napr. v romane Dostojevskeho Besech, take u Saltykova-Scedrina).
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
23.01.2008 18:08