paměti učitelů

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych seznam co největšího počtu vydaných pamětí či denníků
(případně i korespondence) učitelů a duchovních z období 19. a první
poloviny 20. století, kteří žili na území Českého království.

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny nezpracovává rešeršní služby, viz pravidla služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu/#pravidla . Služba tedy neposkytuje úplný soupis děl na téma uživatele, avšak níže Vám uvádíme některé nalezené publikace a v závěru i postup pro nalezení dalších dokumentů v různých informačních zdrojích.

* Dopisy Josefa Lompy Janu Evangelistovi Purkyňovi z let 1842-1861. K vyd. připr. Wanda Piastowska, Vladislav Zelovský ; Úv.: Milan Kudělka. Ostrava : Kraj. nakl., 1960. 90, [1] s. : [4] s.

* NOVÁK, František. Jan Nepomucký Hejčl a jeho životní dílo. Praha : KTF UK, 1999. 132 s.

Předmětová hesla: biografie * studie * personální bibliografie * korespondence

* Jan Sluníčko, národní učitel. Sestavil Antonín Janů. V Praze : A. Janů, 1898. 208 s. Předmětová hesla: autobiografie * korespondence

* Josef Šír a rod Šírův v Podkrkonoší : literárně-životopisný sborník doplněný o kresby Josefa Šíra, rodokmeny, korespondenci a obrazovou přílohu týkající se příbuzenstva rodu Šírů z Krkonoš. 1. díl. Připravili ... Jana Šustová a Kristián Richtera. Vyd. 1.. Praha : J. Šustová a K. Richtera, 2010. 190 s. : il. (některé barev.), portréty, noty, faksim. ISBN 978-80-254-7325-2.

* Korespondence Daniela Slobody se Samuelem Jurkovičem. K vydání připravil, úvodní studií, poznámkami a rejstříky opatřil Zdeněk Fišer. Vyd. 1.. Brno : Matice moravská : Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura, 2005. 484 s. ISBN 80-86488-29-2.

* GROLICH, Vratislav. Petr Jilemnický, Růžena Hudcová-Jilemnická a Adamov : Korespondence a vzpomínky. Adamov u Brna : Historicko-vlastivědný kroužek záv. klubu ROH Adamovských strojíren, 1964. 27, [1] s. KATIF

* Z korespondence učitelky Anny Kovaříkové s panem inspektorem Jánem Zigmundíkem, Brno-Pezinok. Brno : nákladem vlastním, 1929. 189, [I] s.

* Deník učitele Maxe. Z pův. rukopisných zápisů vybral a předml. [naps.] Richard Šerý. Čes. Budějovice : Stráž 202, 1959. 43 s.

* Rok 1848 dle deníku vlasteneckého učitele Františka Václava Karlíka v Rokycanech. D. 2., Duben - Květen. Vydal, úvodem a vysvětlivkami opatřil R.Maršan. V Praze : Český čtenář, 1931. 84 s.

* VIZ TÉŽ: Rok 1848 dle deníku vlasteneckého učitele Františka Václava Karlíka v Rokycanech. Vydal, úvodem a vysvětlivkami opatřil R. Maršan. V Praze : Český Čtenář, 1929. 97 s.

* Školní deníky Jakuba Jana Ryby. Z něm. rukopisných orig. přel., úvodem a pozn. opatřil Jan Němeček, [stať] Rožmitál na konci 18. a na začátku 19. století za dob působení Jana Ryby za spolupráce Václava Matouška. 1. vyd.. Praha : SPN, 1957. 288, [2] s. : [5] s. obr. příl.

* PECKA, Dominik. Z deníku marnosti. [k vydání připravila Jitka Uhdeová]. Vyd. 1.. V Brně : Atlantis, 1993. 247 s. ISBN 80-7108-062-4.

Předmětová hesla: Pecka, Dominik (kněz a učitel čes., 1895-1981) - věznění - vzpomínky autobiografické

* NOVÁK, Vladimír. Vzpomínky a paměti : (životopis). V Brně : Vladimír Novák, 1939. 518 s.

Novák Vladimír - Narozen 21.6.1869 v Praze, zemřel 24.3.1944 v Brně. PhDr., profesor obecné a technické fyziky.

* Paměti profesora Švejcara. Vyd. 1.. Praha : Petrklíč, 1997. 255 s. ISBN 80-85243-91-1.

Švejcar, Josef - narozen 20.5.1897 v Praze, zemřel 30.1.1997 v Praze. MUDr., DrSc., profesor dětského lékařství, publikace z oboru.

* HLŮZOVÁ, Vlasta. Kantorské vzpomínání. 1. vyd.. Šternberk : V. Hlůzová, 2007. 93 s. ISBN 978-80-254-4726-0.

Předmětová hesla: autobiografické vzpomínky * korespondence

* Sen a skutečnost. Marie Kwaysserová ; [prozaické texty přeložila Štěpánka Teschinská, upravila Eva Koudelková ; poezii přeložili a přebásnili Pavel Novotný a Luboš Příhoda ; texty ve druhé části knihy napsala a ediční poznámkou opatřila Eva Koudelková ; ilustrace Markéta Urbanová]. 1. vyd.. Liberec : Bor, 2009. 113 s. ISBN 978-80-86807-52-2.

Předmětová hesla: učitelky -- Česko -- 19.-20. stol. * korespondence * faksimile * výbory * české pohádky

Záznam těchto a dalších publikací naleznete v katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F/  - zde využijte především online katalog NKC (katalog Národní knihovny ČR) či Souborný katalog ČR (SKC) - zde naleznete informace o dostupnosti dokumentů v českých knihovnách.

Pro vyhledávání můžete využít následující klíčová slova:

učitel*/profeso*/duchovn*/kněz* spolu s memoár*/pamět*/autobiografi*/koresponden*/deník* ....atd. * slouží pro pravostranné rozšíření, bude tak vyhledán současně učitel-učitelé-učitelka, apod.

Vyhledané záznamy můžete dále upravovat pomocí funkcí "filtrovat" a "zpřesnit" - např. volba data vydání, jazyk dokumentu, přidané klíčové slovo, atd.

Zajímavé informace byste také mohl nalézt v periodikách tehdejší doby, příkladem uvádíme:

* Beseda učitelská : týdenník pro učitele a přátele školství národního.

Praha : Spolek Učitelská beseda, 1869-1914

* Časopis československé obce učitelské. Praha : vl.n., 1921-1939. -- sv.

* Časopis učitelek : měsíčník pro učitelky všech kategorií a vychovatelky vůbec. Praha : Bedřich Stýblo, 1885-1939. -- sv.

* Časopis učitelek škol mateřských : orgán Ústředního spolku pro zájmy škol mateřských a spolků v něm sdružených. Praha : Svaz československých učitelek mateřských škol, 1910-1938. -- sv.

* Československý učitel : věstník Svazu učitelstva československého. -- Praha : Zemský ústřední súpolek jednot učitelských v Čechách, 1936-[19--]. -- sv.

* Český učitel : věstník Ústředního spolku jednot učitelských v král.

Českém. -- Praha : Ústřední spolek jednot učitelských v král. Českém, 1897-[1941]. -- 49 sv.

* Katolický učitel : orgán katolického spolku českých učitelů na Moravě. -- (Olomouc) : Katolický spolek českých učitelů na Moravě, 1909-1920

Záznamy těchto a další periodik můžete vyhledat v online Souborném katalogu SKCP (Souborný katalog ČR periodik) na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ .