Paměti kata Mydláře

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaká je historická přesnost či ověřitelnost Pamětí kata Mydláře od Josefa Svátka. Lze tyto paměti a jeho knihy o katu Mydláři považovat za skutečnost a věřit jim jako historickým faktům nebo jsou to čistě smyšlené knihy stojící pouze na skutečnosti existence kata Mydláře?
Sám Svátek ve své knize zaručuje pravdivost, kterou údajně získal v různých archivech, ale taktéž jsem se dočetla, že je to z větší části fikce.
Proto bych se ráda zeptala, jak se dneční historici staví k otázce pravdivosti knih Josefa Svátka.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
nejvíce odpovědí na Vaše otázky byste asi našla v knize profesora Univerzity Karlovy Karla Štorkána (ŠTORKÁN, Karel. Kat Jan Mydlář. Ve službách císařů. Praha: Sedistra, 1997. ISBN 80-85998-08-4). Doslov ke knize je vlastně rozhovorem nakladatele a autora, který strávil hodiny a hodiny v archivech a knihovnách, když sbíral materiál ke svému dílu. Zmiňuje se tam mimo jiné také o knize Josefa Svátka Paměti kata Mydláře (1970), kde, jak říká K. Štorkán, jsou uveřejněna mnohá data, jejichž pravostí si bohužel nemůžeme být jisti; je v nich mnoho nepřesností i u údajů, které se dají historicky doložit (např. uvádění Majestátu Rudolfa II. apod.) K. Štorkán našel velkou pomoc v knihách významných historiků Josefa Janáčka a Josefa Petráně, kteří se dobou, kdy kat Mydlář žil (před a po Bílé hoře), vědecky zabývali.
O katu Mydlářovi bylo napsáno větší množství informací, z nichž stoprocentně pravdivých ale není mnoho. Karel Štorkán v rozhovoru (doslovu) na s.338 říká: " Novinář a historický romanopisec Josef Svátek vytvořil celou dynastii Mydlářů a v jejich fingovaných pamětech (jak píše i Karel Krejčí) vylíčil bohatou řadu historických kriminálních příběhů, odehrávajících se v Praze. Látka je z větší části autentická, neboť Svátek byl kulturním historikem a dobře znal prameny...Netuším ovšem, z jakých dokladů čerpal při psaní o katovské rodině Mydlářů. To co píše, asi nikdo nepotvrdí." Kat Jan Mydlář nebyl v žádném případě hrdinou českých dějin, ale co se ví s určitostí je, že to byl člověk velmi inteligentní.
Také webové stránky na adrese http://otta.cechove.cz/kat-mydlar.htm se podrobně zabývají postavou kata Mydláře; ( pravdivost neověřujeme).
Pražský kat Jan Mydlář
1572? Chrudim až 14. 3. 1664 Praha. Mistr popravčí, který vykonal popravy na Staroměstském náměstí v Praze.