paladin

Text dotazu

Dobrý den, Rád bych se dozvěděl vše o pojmu paladin.

Odpověď

Dobrý den, Akademický slovník cizích slov vysvětluje pojem "paladin" následovně:
"paladin, paladýn, 1. jeden z 12 členů legendární válečné družiny Karla Velikého 2. vznešená osoba u královského dvora, zvlášť věrný člen dvorské družiny; rytíř-ochránce; přen.kniž. zastánce, obránce něčeho vůbec"
Zdroj:  Akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha : Academia, 1995. s.557.

Ottův slovník naučný přibližuje užití slova paladin (palatin) takto:
"Paladin (franc., ital. paladino, ze středolat. palatinus), vznešená osoba (palatín) při knížeti, obývající s ním v paláci. Rytířské romány zovou [Paladin]-y rytíře stolu Artušova a pak hrdiny Karla Vel. Obecně znamená [Paladin] posléz rytíře, ochránce."
Zdroj:  Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. sv.19. V Praze : J. Otto,1902. s.73.

"Palatín
(comes palatinus čili comes palatii) nazýval se ve středověku v rozličných státech jeden z dvorských resp. zemských úředníků. (Srv. Falckrabí.) Zvláštního významu nabyl úřad palatinský v Uhrách, kdež [Palatín] (slov. kr. nádvorník, maď. nádorispán ze slov. nádvorní župan) vydobyl si záhy prvého místa mezi dvorskými a pak i zemskými úředníky. Úřad jeho sahá do prvých dob království. S počátku [Palatín] býval zástupcem královým jen případ od případu, později zastupoval krále v některých soudních záležitostech neustále. Jsa původně úředníkem královským stal se znenáhla úředníkem zemským a jako takový byl strážcem práv země naproti panovníkovi, který by snad zemská práva chtěl rušiti. Původně byl také jmenován králem; r. 1439 král vzdal se práva jmenovati [Palatín]-y a zůstavil právo to sněmům. R. 1526 úřad [Palatín]-ův učiněn doživotním. Když moc [Palatín]-ova stávala se králům nebezpečnou, král vyhradil si r. 1608 aspoň to právo, že mohl navrhovati sněmu 4 kandidáty (2 katolíky a 2 protestanty), z nichž si sněm jed. noho mohl vybrati. Velikou moc [Palatín]-ův paralysovali králové také tím, že někdy po dlouhá léta úřad palatinský neobsazovali, což zavdávalo podnět k protestům sněmův. V dobách novějších dosazovali za [Palatín]-v členy svého rodu (arciknížata)"
Zdroj:  Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. sv.19. V Praze : J. Otto,1902. s.88.

Další informace rozšířené o současné užití slova nabízí internetová encyklopedie Wikipedie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Paladin.