Pak ještě naskládala do košíčku koníčky Růžu, Mašličku a Ohnivlásku, aby neskákaly po celém pokoji -neskákaly - i nebo y ?

Text dotazu

Pak ještě naskládala do košíčku koníčky Růžu, Mašličku a Ohnivlásku, aby neskákaly po celém pokoji - neskákaly - píšeme v tomto případě y nebo i

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je zajímavý nejen kvůli tomu, že se v sousloví "koníčci Růža, Mašlička a Ohnivláska" kombinuje ženský a mužský rod, nýbrž také proto, že u pojmenování hračky "koníček" kolísá životnost (viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=201). Kdyby ve větě nebyla zmíněna jména koníčků, možná by tedy byla jak varianta:

"Pak ještě naskládala do košíčku koníčky, aby neskákali po celém pokoji", tak i varianta:

"Pak ještě naskládala do košíčku koníčky, aby neskákaly po celém pokoji".

Ze stejného důvodu lze teoreticky použít obě varianty i v celé Vámi citované větě. Věta je nicméně trochu oříšek, protože je zároveň pravda, že v situacích, kdy je osobní jméno rozvinutím substantivního podmětu v odlišném rodu, jako podmět je chápáno slovo, které je rozvíjeno - a shoda přísudku se tedy uskutečňuje s ním:

"V posledním díle seriálu se prasátko Pepina vydalo na krásný výlet."; "Vojíni Dvořáková, Novotná a Nováková budou povýšeni do poddůstojnické hodnosti."

Budeme-li tedy považovat v této větě slovo "koníček" za životné, jako korektní varianta se jeví použití slovesné koncovky s měkkým "i". Ovšem vzhledem k tomu, že v běžném úzu začíná u pojmenování hraček převažovat skloňování podle neživotných vzorů a s ohledem na přirozené znění věty bych se osobně přikláněla k verzi s tvrdým "y": "Pak ještě naskládala do košíčku koníčky Růžu, Mašličku a Ohnivlásku, aby neskákaly po pokoji."

Naše služba není službou odbornou, a tak celou záležitost můžete ověřit i u Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).