Pak ještě naskládala do košíčku koníčky Růžu, Mašličku a Ohnivlásku, aby neskákaly po celém pokoji -neskákaly - i nebo y ?

Text dotazu

Pak ještě naskládala do košíčku koníčky Růžu, Mašličku a Ohnivlásku, aby neskákaly po celém pokoji - neskákaly - píšeme v tomto případě y nebo i

Odpověď

Dobrý den,

 

Váš dotaz je zajímavý nejen kvůli tomu, že se v sousloví "koníčci Růža, Mašlička a Ohnivláska" kombinuje ženský a mužský rod, nýbrž také proto, že u pojmenování hračky "koníček" kolísá životnost (viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=201). Kdyby ve větě nebyla zmíněna jména koníčků, možná by tedy byla jak varianta:

"Pak ještě naskládala do košíčku koníčky, aby neskákali po celém pokoji", tak i varianta:

"Pak ještě naskládala do košíčku koníčky, aby neskákaly po celém pokoji".

Ze stejného důvodu lze teoreticky použít obě varianty i v celé Vámi citované větě. Věta je nicméně trochu oříšek, protože je zároveň pravda, že v situacích, kdy je osobní jméno rozvinutím substantivního podmětu v odlišném rodu, jako podmět je chápáno slovo, které je rozvíjeno - a shoda přísudku se tedy uskutečňuje s ním:

"V posledním díle seriálu se prasátko Pepina vydalo na krásný výlet."; "Vojíni Dvořáková, Novotná a Nováková budou povýšeni do poddůstojnické hodnosti."

Budeme-li tedy považovat v této větě slovo "koníček" za životné, jako korektní varianta se jeví použití slovesné koncovky s měkkým "i". Ovšem vzhledem k tomu, že v běžném úzu začíná u pojmenování hraček převažovat skloňování podle neživotných vzorů a s ohledem na přirozené znění věty bych se osobně přikláněla k verzi s tvrdým "y": "Pak ještě naskládala do košíčku koníčky Růžu, Mašličku a Ohnivlásku, aby neskákaly po pokoji."

 

Naše služba není službou odbornou, a tak celou záležitost můžete ověřit i u Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.03.2018 16:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu