padlí v I. světové válce

Text dotazu

Dobrý den. Měl bych k vám dotaz s prosbou, zda se dá u vás či jinde zjistit, nebo ověřit jména a data narození a hlavně úmrtí padlých v 1. svět. válce z obce Chlum u Hluboké okr. Chrudim. Jedná se pravděpodobně z doslechu zjištění tito padlí:
Černý Jan z č.p.10
* 5. 5. 1891 ?? Halda Jan z č.p.13
* 12.2. 1889 Petr Jan z č.p. 6
Zavoral Jan z č.p. ?
Povoláni byli pravděpodobně do Vysokomýtských kasáren vzdálených cca 18 km.
Chtěl bych je nechat zapsat na pomník, kdysi pro ně zbudovaný.
Děkuji za ochotu a těším se na nějaké informace.

Odpověď

Dobrý den,

v databázi na stránkách Vojenského historického archivu http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase jsme nenašli ani jedno jméno, které vás zajímá.

Doporučujeme, abyste si prošel volně přístupné Seznamy padlých v první světové válce, odkaz na stránkách Národní knihovny ČR  na www.nkp.cz,   http://text.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/seznamy-padlych-v-1.-svetove-valce. Je zde  návod, jak postupovat, z něhož vybíráme:

Seznamy ztrát (Verlustliste ausgegeben am ) uvádějí jména padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných a zajatých vojenských osob v rámci každého čísla v abecedním pořadí, a to zvlášť příslušníky důstojnického sboru (Offiziere) a mužstva (Mannschaft). Od 23. 12. 1916 (č. 506) přibyla samostatná kategorie pro jednoroční dobrovolníky (Einjährig-Freiwillige):

Vycházel od č. 1 (12. 8. 1914) do č. 709 (14. 2. 1919), čítá celkem 39144 stran (v průměru 55 stran na číslo).

Abecední seznam jmen, uvedených v Seznamech ztrát … (Alphabetisches Verzeichnis der in der Verlustlisten … angeführten Namen):

Vycházel od č. I (2. 9. 1914) do č. CXLI (24. 5. 1919), čítá celkem 9372 stran (v průměru 66 stran na číslo). Průměrně na každých 5 čísel Seznamů ztrát vyšel jeden takovýto průběžný jmenný rejstřík.

Jména obsažená v příslušném rozsahu Seznamů ztrát uvádí rejstřík v abecedním pořadí, zvlášť důstojníky, mužstvo a později i jednoroční dobrovolníky.

Struktura záznamu:

příjmení, jméno – číslo Seznamu ztrát

Pro rešerše v Abecedním seznamu jmen platí stejné postupy jako v případě Seznamů ztrát. Lze sice vyhledávat pouze podle jména, ale vzhledem ke kvalitnější předloze a zřetelnějšímu tisku tu strojový přepis vykazuje vyšší přesnost. Díky tomu se podaří dopátrat i jména, jež vyhledávání prostřednictvím Seznamů ztrát nezaznamenalo.

U  některých z jmen nemáte např. datum narození, odkazů na příjmení Černý (Jan = Johan) je velké množství, je třeba projít všechny, abyste neopomenul zrovna toho „správného“ Černého.