Otta Prokop

Text dotazu

Dobrý den,

narazil jsem v rodinné kronice sepsané mým pradědečkem na svého prastrýce Ottu Prokopa (nar. 18. 12. 1919), o kterém jsem se dočetl, že za druhé světové války bojoval v Africe v ČS jednotkách proti Rommelovu Afrikakorpsu. Poté se zúčastnil vylodění v Normandii a měl být přítomen i při obléhání Dunkerque. Dle vyprávění bojoval jako tankista. Ovšem v kronice se vyskytuje pár menších místopisných nepřesností proto bych rád věděl, kde by bylo možno tyto informace dohledat a ověřit.

Děkuji moc za každou informaci i Váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, o jaké konkrétní nepřesnosti se jedná. O působení československých jednotek v severní Africe a následně pak ve Francii bylo publikováno mnoho; dále uvádím výběr z literatury, který by Vám mohl poskytnout přinejmenším základ po další činnost.

Jedná se o následující tituly:

Monografie:

MELÍŠEK, Ladislav, NEDBAL, Lubor, ed. U Tobrúku pod československým praporem proti Rommelovi: (vzpomínky čs. zahraničního vojáka z druhé světové války). Veselí nad Moravou: Městské kulturní středisko, 2008. ISBN 978-80-254-2716-3.

EMMERT, František. Češi u Tobruku: skutečné příběhy. Praha: Vyšehrad, 2008. Češi ve válce. ISBN 978-80-7021-926-3.

HNĚLIČKA, Stanislav a Jan ŠEBELKA. Byl jsem tobruckou krysou: vzpomínky válečného veterána. Praha: Akropolis, 2008. ISBN 978-80-7304-101-4.

PROCHÁZKA, Ivan. Dunkerque: válečný deník Československé samostatné obrněné brigády (říjen 1944 - květen 1945). Praha: Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb, 2006. ISBN 80-7278-353-x.

JAMBOR, Tomáš a Petr BROJO. Československá samostatná obrněná brigáda. Praha: Capricorn Publications, 2011. History books. ISBN 978-80-903945-7-5.

Články:

SVOBODA, Gustav. Československá samostatná obrněná brigáda a operace OVERLORD. Historie a vojenství. 1996, roč. 45, č. 4, s. 60–76.

HRBEK, Jaroslav. Operace CULTIVATE – přeprava 11. čs. pěšího praporu do Tobruku. Historie a vojenství. 1992, roč. 41, č. 5, s. 141–144.