Otradov

Text dotazu

Dobrý den, jsem studentkou FF UHK a ke své seminární práci potřebuji znát původ názvu obce Otradov, která se nachází nedaleko měst Chrudim a Hlinsko v Čechách, tento údaj by mi velice pomohl a usnadnil tvorbu této práce, předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, jméno obce Otradov bylo odvozeno od zakladatele dvora Otrada = Otradův, t.
dvůr. Osobní jméno Otrad je hojně doloženo a významem se rovnalo jménu Nerad (z příslovce nerad = s nechutí, z přinucení). První písemná zmínka o obci pochází z r. 1349, ale objevuje se nejprve pod jménem Dolní Krouna (Krúna), od roku 1392 se jmenuje Otradov.

Další stručné informace o historii obce můžete nalézt v Historickém lexikonu obcí České republiky (2 sv., Praha: Český statistický úřad, 2006. ISBN 80-250-1277-8), 1. díl obsahuje přehled počtu obyvatel v Otradově v letech
1869-2001 (str. 514-15), 2. díl pak změny územní příslušnosti obce od r.
1869 do současnosti (str. 383).
Užitečný by pro Vás mohl být i tento odkaz - http://www.svon.cz/file/historie/mistopis/prameny/regionalne.htm.

Použité zdroje:
* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl III., M-Ř. Praha: Česká akademie věd a umění, 1951. Str. 308.
* Ottův slovník naučný. 18. díl, Navary - Oživnutí. V Praze: J. Otto, 1902. Str. 970.
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 125. ISBN 80-86781-03-8.