otázka na slovo POTÉ

Text dotazu

prosím o přesné vyložení slova "poté" ve větě: abychom si alespoň trochu vyšli vstříc, kočárek si uklidím večer, až si uložím dítě ke spaní. Poté si můžete, dát na toto místo opět košťata. děkuji

Odpověď

Dobrý den, z gramatického hlediska je slovo "poté" zájmenným příslovcem času. Zájmenná příslovce jsou díky své substituční funkci příbuzná zájmenům, a to formálně i významově. Formální příbuznost je ve společném slovotvorném základu (nejobecněji vzato k-ový, t-ový, apod.); významová příbuznost je patrná z toho faktu, že fungují v obdobných semantických řadách jako zájmena: řada tázací, netázací s významy ukazovacími, neurčitosti, apod. Zájmenná příslovce času  vyjadřují vymezení časového úkazu dotazem, ukázáním, odkazem, apod.

Z logiky věty lze vyvodit, že košťata lze dát zpět na ono místo, až bude večer uklizen kočárek.

Použitá literatura:
* GREPL, Miroslav et.al.. Příruční mluvnice češtiny. Vyd. 1.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. 800 s. ISBN 80-7106-134-4 .