otava a Otava

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu slova otava (=2. seč trávy). A zda je zde nějaká spojitost s názvem řeky Otava. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

jak správně píšete otava obecně je druhá (nebo i třetí) sklizeň píce na lukách nebo polích.

Pokud jde o etymologii, původ slova je ve slovese otaviti se=způsobující, aby tělo přibralo na objemu, aby otylo. Např. vepř se otaví, dává-li se mu kaše z mouky a mléka, děti se pootaví přes zimu. Odtud pochází sloveso zotaviti se - po nemoci, po době strádání, a znamená především zesíliti, přibrati na váze. Přeneseně znamená přírůstek na rostlině, odnož, nové obrůstání louky.

zdroj : Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Lidové noviny 1997

Název řeky je pravděpodobně předslovanského původu. Otava je zlatonosná řeka v západních a jižních Čechách, která bývala do konce 19. století srdcem a osou prastarého Prácheňského kraje. Je to levostranný přítok Vltavy, vznikající soutokem Vydry a Křemelné na Šumavě u Čeňkovy Pily. Celková délka řeky je 112 km.

zdroj : http://cs.wikipedia.org/wiki/Otavahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Otavahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Otava

Pro další informace doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Akademie věd, http://www.ujc.cas.cz . 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.01.2015 16:27

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu