Osobní řidiči v armádě

Text dotazu

Dobrý den,
u kterých vojenských hodnostářů bylo možné se v 80. letech setkat s osobním řidičem? Byli to jen náměstci ministra nebo i nižší funkcionáři (velitelé okruhů, armád, divizí...)?

Odpověď

Vážený pane (...),

z Vámi uváděných příkladů lze konstatovat, že osobního řidiče měli všichni. Místa řidičů byla systematizována v rámci útvarů, přičemž přednostní nárok na řidiče měl velitel útvaru. Pro zjištění konkrétního stavu osobních řidičů Vás ale musím odkázat na archivní prvovýzkum u našich kolegů ve Vojenském ústředním archivu - Vojenském historickém archivu v Ruzyni. Tam bude třeba ve fondu Organizační a mobilizační správa, Tabulky GŠ ČSLA, hledat mírové tabulky počtů útvarů.

Podle informací od kolegy historika, specialisty na toto období ale 70. a 80. léta minulého století nemají inventáře a bude se tedy jednat co do rozsahu o velmi náročné bádání.

Použité zdroje

konzultace s historikem - specialistou