Osobní řidiči v armádě

Text dotazu

Dobrý den,
u kterých vojenských hodnostářů bylo možné se v 80. letech setkat s osobním řidičem? Byli to jen náměstci ministra nebo i nižší funkcionáři (velitelé okruhů, armád, divizí...)?

Odpověď

Vážený pane (...),

z Vámi uváděných příkladů lze konstatovat, že osobního řidiče měli všichni. Místa řidičů byla systematizována v rámci útvarů, přičemž přednostní nárok na řidiče měl velitel útvaru. Pro zjištění konkrétního stavu osobních řidičů Vás ale musím odkázat na archivní prvovýzkum u našich kolegů ve Vojenském ústředním archivu - Vojenském historickém archivu v Ruzyni. Tam bude třeba ve fondu Organizační a mobilizační správa, Tabulky GŠ ČSLA, hledat mírové tabulky počtů útvarů.

Podle informací od kolegy historika, specialisty na toto období ale 70. a 80. léta minulého století nemají inventáře a bude se tedy jednat co do rozsahu o velmi náročné bádání.  

Použité zdroje

konzultace s historikem - specialistou

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

22.11.2023 19:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu