Oslovení vnuka synovce

Text dotazu

Jak by měl oslovovat můj vnuk mého synovce. V Sm.
kraji se tonto vztah řeší názvy jako strýc či druhý synovec. Je vůbec nějaké názvosloví těhto příbuzenských vztahů ?

Odpověď

Dobrý den,

názvosloví příbuzenských vztahů, které Vás zajímají, se nám nepodařilo najít. Resp. našli jsme terminologii příbuzenských vztahů, ale pouze v ruštině TRUBAČEV, O.N. Istorija slavjanskich terminov rodstva i nekotorych drevnejšich terminov obščestvennogo stroja. Moskva: URSS,2009. a v němčině EDER, Birgit. Ausgewählte Verwandtschaftsbezeichnungen in den Sprachen Europas untersucht anhand der Datensammlungen des Atlas Linguarum Europae. Franktfurt am Main: Peter Lang, 2004.

Domníváme se však, že v těchto dvou monografiích Vaše konkrétní příklady také neřeší. Jak oslovovat ve Vámi uvedeném příkladu je nejspíše i záležitost regionální nebo zvyková v daném příbuzenstvu. Doporučujeme Vám obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna , kde by Vám snad mohli pomoci více.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.01.2011 14:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu