Oslovení vnuka synovce

Text dotazu

Jak by měl oslovovat můj vnuk mého synovce. V Sm.
kraji se tonto vztah řeší názvy jako strýc či druhý synovec. Je vůbec nějaké názvosloví těhto příbuzenských vztahů ?

Odpověď

Dobrý den,

názvosloví příbuzenských vztahů, které Vás zajímají, se nám nepodařilo najít. Resp. našli jsme terminologii příbuzenských vztahů, ale pouze v ruštině TRUBAČEV, O.N. Istorija slavjanskich terminov rodstva i nekotorych drevnejšich terminov obščestvennogo stroja. Moskva: URSS,2009. a v němčině EDER, Birgit. Ausgewählte Verwandtschaftsbezeichnungen in den Sprachen Europas untersucht anhand der Datensammlungen des Atlas Linguarum Europae. Franktfurt am Main: Peter Lang, 2004.

Domníváme se však, že v těchto dvou monografiích Vaše konkrétní příklady také neřeší. Jak oslovovat ve Vámi uvedeném příkladu je nejspíše i záležitost regionální nebo zvyková v daném příbuzenstvu. Doporučujeme Vám obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna , kde by Vám snad mohli pomoci více.