ošetření knih

Text dotazu

Dobrý den.
Mám knihy srovnané vedle postele. 1x týdně luxuji hřbety knih.Můžete mi, prosím,poradit a doporučit lepší ošetření knih?Někde jsem četla, že se postřikují nějakým roztokem.Voda to není, ta škodí. Máte s tím nějaké zkušenosti?Doporučíte mi něco?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

domnívám se, že pro čištění knih v domácím prostředí Vám postačí vysavač s kartáčem (doporučuje se délka vlasu minimálně 2 cm). Knihy se odsají po všech stranách (i zespodu) a na deskách. Je nutné vysávat na nejnižší možný chod. Pokud jsou knihy poškozené nebo částečně rozpadlé, pak je třeba postupovat obzvláště opatrně, jinak hrozí, že dojde k přímému vsátí některého listu nebo jeho části. Je dobré mít vysavač s hepa filtrem (filtr vzduchových částic). V knihovnách se ještě používá speciální hmota PURUS, která na sebe nabaluje nečistoty a prach. Pokud jsou knihy napadené plísněmi, nebo hmyzem, je jejich čištění náročnější a nelze ho provádět v domácím prostředí. Např. Národní knihovna ČR má k těmto účelům specializované pracoviště.

Použité zdroje

http://uklidplus.dev.kenpa.cz/rubriky/cisteni-knih
http://www.jaktak.cz/jak-ud[…]istote-domaci-knihovna.html
https://www.nkp.cz/[…]/konzervace
https://invenio.nusl.cz/record/188293/files/content.csg.pdf

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

Hradec Králové

Knihovna

Knihovna města Hradce Králové

Datum zadání dotazu

27.02.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu