osel (původ slova)

Text dotazu

Dobrý den! Chtěla bych se vás zeptat jak vzniklo slovo osel.A něco o tomto slovu. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, u slova osel se jedná o všeslovanský výraz, přejatý z gótského "asilus", z téhož pramene je asi též literární výraz "asilas". Germánsky "asila- je pak z latinského "asinus",a to pak spolu s řeckým "ovoc" a arménským "éš", je přejato odněkud z Přední Asie (sumersky "anšu" = osel).
Osel byl prvotním Indoevropanům cizí, jejich sedlovým zvířetem byl kůň, kdežto osel náleží do oblasti semitské nebo vůbec předoasijské.

Osel je domácí jednokopytník s dlouhýma ušima, užívaný k tahu nebo soumar. Znamení (signum) osla dostávali ti žáci, kteří ve škole po česku a ne po latinsku  rozmlouvali. Jedná se tedy o nadávku a symbol hlouposti.
Ve starší době se také jednalo o mučící nástroj z prken sbitých do úhlu, na jejichž ostří si sedl trýzněný s těžkými závažími v rukou.
Výraz osel se používal ve sladovnictví k označení náčiní ke shrnování, sbírání a odstraňování ječmene a sladu.
Výraz osel lidově také označuje trám ve hřebenu střechy držící celou krytbu a podepřené sloupky.

zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého.  Praha : Slovanské nakldatelství, 1952. 1801 s.
       HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha : SPN, 1978. 527 s.
       MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.