Oscar pro český film

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych znát jména tvůrců a názvy českých filmů, které obdržely Oskary.

Odpověď

V histori českého (resp. československého) filmu byly cenou Americké akademie filmového umění a věd (Oscarem) oceněny tyto filmy:

1965 (38. ročník) - Obchod na korze; Československo - režiséři Ján Kadár, Elmar Klos; námět: novela Ladislav Grosmana

1966 (40. ročník) - Ostře sledované vlaky; Československo - reřisér Jiří Menzel; námět: novela Bohumila Hrabala

1996 (69. ročník) - Kolja; Česká republika - reřisér Jan Svěrák; námět Pavel Taussig

Všechny výše zmíněné filmy byly Americkou filmovou akademií oceněny v kategorii zahraniční film.

Pokud máte zájem o další informace o těchto filmech, doporučovali bychom Vám na příklad publikaci:
BŘEZINA, Václav. Lexikon českého filmu: 2000 filmů 1930 - 1997. 1. vyd. Praha: Filmové nakladatelství Cinema, 1997. 545 s. ISBN 80-85933-13-6.