osada Náhon

Text dotazu

Dobrý den, můžete mně prosím sdělit informaci o obci \"Náhov\" někde na
královéhradecku? V roce 1891 se zde měl narodit můj dědeček, ale tím moje
povědomost o této obci končí. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Obec Náhov jsem bohužel nenašla ani v Retrospektivním lexikonu obcí ČSSR
(1850-1970) ani v knize Profous, A.: Místní jména v Čechách. Domnívám se
proto, že by mohlo jít o osadu Náhon, která ležela 2 km od Hradce Králové.
Malšovická osada Náhon vznikla ke konci 18. stol. Od r. 1927 se stala osada
Náhon částí Malšovic. Dnes je již součástí HK.
Pokud budete mít zájem o bližší informace o historii této osady, naleznete
je v knize: Domečka, L.; Sál, F.L.: Královéhradecko. Místopis soudního
okresu královéhradeckého. 1. díl. Hradec Králové: Bratří Peřinové, 1928.
151s.