orografie Jizerských hor

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zaptat, kde je možné
najít nějaké (trochu rozsáhlejší) informace o orografii Jizerských hor a o
orografii obecně. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den,

Orografie (řec. horopis), zeměpisné odvětví zabývající se popisem horstev, jichž studium s hlediska vývoje užívá pouhého popisu jen jako pomůcky k hlubším vysvětlujícím úvahám o vzniku a vývoji horských systémů na geologickém podkladě. Dnešní pojem takovéto. vysvětlující [Orografie] spadá do geomorfologie (viz OSNND II-2, str. 840), kde vedle pouhého popisu je zdůrazňována příčinná souvislost jednotlivých tvarů a zjevů. Kchř.

Zdroj: Ottova encyklopedie | aktualizace: 1. 1. 1908 Informace o tomto článku Ottova encyklopedie obecných vědomostíR obsahuje Ottův slovník naučný(1888-1909) a Ottův slovník naučný nové doby (1930-1943).

Orografii se zabyvaji mimo jine i nasledujici publikace:

CHALOUPSKY, Josef a kol. Geologie Krkonos a Jizerskych hor. Praha: Academie, 1989. 288 s. Sg. NK CR SF II 47809

Jedna se o obsahlou publikaci s fotografiemi, nakresy a nekolikastrankovym seznamem pouzite literatury.

Z drobnejsich publikaci uvadim:

HORUSICKY, Reiner a kol. Setkani v Jizerskych horach 21.9.-24.9.1989. Pruvodce k exkurzim. Praha: Ceska speleologicka spolecnost, 1989. Sg. NK CR 54 H 137379

POSMOURNY, Karel a VITEK, Jan. Jizerske hory. Geologie chranenych krajinnych oblasti Ceske republiky. Praha: Ceska geologicka sluzba, 2003. Sg. NK CR 54 H 231399

KRABEC, Jaroslav. Parametrizace ledove faze pro stabilni zvrstveni v ulohach s vlivem orografie. Autoreferat disertace k ziskani vedecke hodnosti kandidata fyzikalne-matematickych ved. Praha: Ceskoslovenska akademie ved, 1990. Sg. NK CR 54 M 19140

Na internetu je i nekolik odkazu na stranky o problematice, ktera Vas zajima:

http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=6780&Itemid=2

Krkonoše odkud a kam - po třiceti letech  Vlastimil Pilous (ils)

"Třicet let je dlouhá doba - kdo by to neznal z díla Alexandra Dumase. Ale velké změny se za tu dobu odehrají i jinde, dokonce i u tak neporovnatelně věcnějších oborů, jako je orografie neboli horopis. Právě před 30 lety přinesl náš časopis článek o horopisném vymezení Krkonoš. Od té doby však pokročilo mnohé. Jak na samotném horopisném členění Krkonoš, tak na typografických vymoženostech, které nám umožňují předvést tuto tvář Krkonoš

- širší veřejnosti nepříliš známou - v úplně novém světle.

Co to je vůbec orografie? Oros je řecky hora - takže horopis je doslovným překladem. Je součástí geomorfologie, vědy o tvarech zemského povrchu, a zabývá se charakteristikou, vymezením a členěním reliéfu (přesněji georeliéfu) podle vnějších tvarových znaků na základě kvantitativních znaků a dat (tzv. morfometrie). Jednoduše řečeno, rozhoduje o vymezení a rozsahu určitých horopisných jednotek, nebo, chcete-li, pohoří a jejich případném dalším dělení. Rozhodující je přitom rozložení výšek (relativních i absolutních) a sklony svahů, exaktně vzato bez ohledu na vývojové aspekty a geologické poměry a souvislosti. V praxi to však bývá složitější a proto zvláště ve sporných případech se mohou pomocné faktory geologické, tektonické i genetické stát jazýčkem na vahách..."

Zdroj: Krkonoše odkud a kam - po třiceti letech / Vlastimil Pilous. -- 1 tab., 1 mp In: Krkonoše - Jizerské hory : měsíčník o přírodě a lidech. -- Vrchlabí. -- ISSN 1214-9381. -- Roč. 39, č. 4 (2006), s. 22-24

* orografie * Krkonoše * horopisné vymezení

http://geocr.tul.cz/index.php/Podneb%C3%AD