organizace Bílá Hora

Text dotazu

Dobrý den,lze někde v literatuře najít podrobnosti o struktuře,lidech v ilegální organizaci Bílá Hora pracujících apod.?Lze najít jmenovité seznamy členů,popřípadě přímo
informace a činnosti o Františku Mandysovi nar.6.7.1903 a popraveném
30.6.1942?

Odpověď

Dobrý den,

zmínky o ilegální skupině Bílá hora, jsou na několika místech na internetu.

Pravost informací ale neověřujeme. František Mandys je zmiňován ve výčtu popravených na různých pietních místech (Praha i Pardubice, resp. Sezemice). Doporučujeme obrátit se na některou z následujících institucí, např. Vojenský ústřední archiv http://www.vuapraha.cz/Pages / , Vojenský historický ústav AV ČR http://www.vhu.cz /, Národní archív ČR http://www.nacr.cz/ , Archiv hlavního města Prahy http://www.ahmp.cz/ .

Františka Mandyse zmiňuje na svých stránkách i Spolek pro vojenská pietní místa http://www.vets.estranky.cz/

Odkaz na ilegální skupinu Bílá hora, viz níže http://www.stramberk.cz/historie/2_svetova_valka/?akce=015

Elektronická encyklopedie na internetu Wikipedie uveřejňuje seznam popravených na Kobylisské střelnici i s datem a hodinou popravy. Je mezi nimi i František Mandys.

Podobné informace jsou i na www.kpp.iipardubice.cz  Archivní zprávy KPP, Činnost ilegálního hnutí nebo na www.forum.valka.cz/viewtopic .

O ilegální odbojové skupině by mohly pojednávat různé knihy o 2.sv.válce, domácím odboji, II.odboji apod. Bohužel není možné, abychom knihy pročítali.

Pokud není klíčové slovo nebo předmětové heslo v obsahu, rejstříku nebo popisu, většinou na odstavec nebo kapitolu, případně věnovanou této skupině, narazíme jen náhodou. Prošli jsme několik knih o tomto období, ale jméno František Mandys tam nezaznělo a ani o skupině Bílá hora tam zmínky nebyly. Neznamená to ovšem, že v některých jiných zdrojích, které by Vám mohly doporučit výše zmiňované instituce, informace nejsou.

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.10.2011 13:39

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu