Oprávnění trénovat

Text dotazu

Dobrý den, jsem zaměstána u agentury, která se
zabývá mnoha činnostma. Já mám licenční diplom instruktora aerobiku
1.stupně. Chtěla bych vést hodiny aerobiku, ale zároveň zůstat pod
zaměstnavatel. Stačí, když mám já tu licenci, nebo musí mít i zaměstnavatel
nějaké opravnění, či živnostenský list přímo na aerobik? Předem moc děkuji
za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle Živnostenského zákona č. 455/1991 ve znění pozdějších předpisů patří provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti mezi tzv. živnosti volné (http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zivnostenske-podnikani/obsahova-napln-zivnosti-volne-3/1000574/50894/), u kterých není jako podmínka provozování živnosti stanovena odborná způsobilost. Živnost volní patří mezi živnosti ohlašovací.

Tento zákon dále stanovuje, že poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti je živností vázanou, u které je nutné prokázat způsobilost (http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zivnosti-vazane/obsahove-naplne-zivnosti-vazanych/1001898/50586/#onv26).

Další informace naleznete např. na:

* http://www.aprcz.cz/pages/osveta/zakony/mirovsky.pdf

* http://sportawellness.ihned.cz/c4-10005610-46976660-m00000_d-legislativa-7-zivnostensky-zakon

Domníváme se, že pro samotné provozování např. fitcentra, není potřeba žádná odborná způsobilost, provozování této živnosti je však nutné ohlásit libovolnému živnostenskému úřadu

(http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/orientace-v-pravnich-ukonech/zivnosti-opu/1000818/46123/#b41). Dále se domníváme, že instruktor, který by chtěl instruktorskou činnost vykonávat jako živnostník, musí postupovat podle pokynů uvedených na http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/ostatni-sluzby-jkm/telovychovne-a-sportovni-sluzeby/1001819/54964/. Předpokládáme, že i při zaměstnaneckém vztahu je nutné zaměstnavateli doložit oprávnění vykonávat tento druh činnosti.

Doporučovali bychom Vám konzultovat Váš dotaz spíše s odborníky. Služba Ptejte se knihovny neposkytuje právní rozbory, výklady atd. a poskytnuté informace nejsou v tomto směru právně závazné. Na internetu existuje řada právních poraden, odkazy na některé z nich jsou uvedeny i na http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/zakony-pravni-poradny-1. Obrátit se s tímto dotazem zajisté můžete i na libovolný Živnostenský úřad, který naleznete na krajském/městském úřadě, poradit by Vám mohla i Asociace pracovníků v regeneraci (http://www.aprcz.cz/).  

Obor

Ekonomické vědy, obchod

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.01.2011 14:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu