Opravdu proroste výhonek vinné révy betonem?

Text dotazu

Někde jsem slyšel, že výhonek vinné révy proroste beton, ale nemůžu se dopátrat, jestli je to pravda či pouze jen tvrzení.

Odpověď

Dobrý den,

kniha „Nezdolné rostliny“ uvádí, že vyklíčené semenáčky patří k nejkřehčím organismům. A přece při svém růstu dokážou vyvinout mimořádnou sílu – dostatečnou, aby zdvihly překážející kameny nebo se prodraly asfaltem. Tyto síly jsou postupným výsledkem kombinace tří faktorů: příjmu vody, pozoruhodné síly buněčné stěny a dělení buněk v rostoucí rostlině. Neustálé dělení buněk spolu s vnitřním tlakem a silou buněčné stěny, vytváří naprosto nezadržitelnou sílu. Pomalu, téměř nepostřehnutelně dokážou rostlinné stonky a kořeny doslova roztrhat beton.  Více informací naleznete např. na http://www.rozhlas.cz/priroda/rostliny_houby/_zprava/prekvapiva-sila-rostlin--900162.

Přímo ve spojení s  vinnou révou jsme nenalezli informaci, že by byla schopna prorazit beton, v této souvislosti je např. zmiňovaná skumpa (http://abecedazahrady.dama.cz/default.aspx?section=61&server=1&article=2540. Více by Vám snad mohli poradit kolegové ze Zemědělské a potravinářské knihovny (https://kas.uzei.cz/ ).

Použitá literatura:

• COYNE, Celia. Nezdolné rostliny. Praha: Rieader´s Digest Vyber, 2010. s. 56-57. ISBN 978-80-7406-134-9.

Obor

Zemědělství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.05.2012 07:51

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu