Opravdu existuje plzeňské nářečí?

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla, zda opravu existuje něco jako plzeňské nářečí, nebo se jedná jen o moravské nářečí používané v Plzni?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

mluvené formy českého jazyka jsou omezené na dané oblasti Česka, které se nazývají nářečí češtiny. Rozdělují se do čtyř nářečních skupin (česká, středomoravská, východomoravská a slezská). Tyto skupiny se dále rozčleňují do několik podskupin. Oblast Plzeňska je zahrnutá do jihozápadočeské podskupiny. Jihozápadočeská podskupina zabírá území od Domažlic přes Plzeň k Příbrami, Táboru, České Budějovice a Klatovy.

Pokud byste chtěla podrobně se věnovat studiu, posíláme Vám odkazy diplomových prací, které jsou volně přístupné z internetu.

Odkazy:

DEJMKOVÁ, Kristýna. Nářeční slovní zásoba mladé generace na Prachaticku [online]. Brno, 2020 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/ohtn2k/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Jarmila Vojtová, Ph.D..

KVARDOVÁ, Pavla. Analýza běžné mluvy ve vybraných západočeských lokalitách [online]. České Budějovice, 2014 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/xp638f/>. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Markéta MATUROVÁ, Ph.D..

NOVÁ, Jana. Běžná mluva nejmladší generace v západočeském pohraničí [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/gfdh1j/>. Disertační práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Stanislava Kloferová, CSc..

NOVÁ, Jana. Nářečí ve vybraných obcích na jihovýchodním Plzeňsku [online]. Brno, 2009 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/aw4ldb/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce doc. PhDr. Zdeňka Hladká, Dr..

Použité zdroje

HAJŠMAN, Jan. Plzeňsko-český slovník: pročpa tudlecto řikáme?. Vydání první. Plzeň: Starý most, 2017. 168 stran. ISBN 978-80-87338-78-0.

KARLÍK, Petr, ed., NEKULA, Marek, ed. a PLESKALOVÁ, Jana, ed. Nový encyklopedický slovník češtiny. N-Ž. První vydání. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2016. strany 1101-2183. ISBN 978-80-7422-480-5.

KLIMEŠ, Lumír a kol. Západočeská vlastivěda. [Svazek 2], Jazyk. Vyd. 1. Plzeň: Pro Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity vydalo Západočeské nakladatelství, 1992. 269 s. ISBN 80-7088-059-7.

Wikipedie, [cit. 23.10.2020]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/[…]/N%C3%A1%C5%99e%C4%8D%C3%AD_%C4%8De%C5%A1tiny