Operace Silver A - doporučená literatura

Text dotazu

Dobrý večer,
sháním nějaké knihy o Operaci Silver A nebo o jejích spolupracovnících. V
knize Zdeňka Jelínka jsem nalezla odkazy na pár knih, ale ty nemůžu nikde
dohledat. Proto bych vás ráda poprosila o nějaký výpis, pokud existuje,
dostupných knih s touto tématikou.

Odpověď

Dobrý den,

nejdříve Vám uvádíme knihy, které se týkají konkrétně operace Silver A; informace však také mohou být obsaženy i v publikacích věnovaných obecně odboji, parašutismu, operacím 2.světové války a pod. Pro zjištění relevance těchto dokumentů by bylo třeba je projít, což není v možnostech služby Ptejte se knihovny. Uvedeme Vám tedy také několik příkladů publikací s touto obecnější tématikou 2.světové války a možnosti dalšího vyhledávání.

Knihy a články o operaci Silver A:

* KYNCL, Vojtěch. Ležáky : obyčejná vesnice, Silver A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády. [Pelhřimov : Nová tiskárna Pelhřimov], c2008. 295 s. ISBN 978-80-86559-96-4.

* JELÍNEK, Zdeněk. Operace Silver A. 1. vyd.. Praha : Naše vojsko, 1992. 190 s. ISBN 80-206-0112-0.

* JELÍNEK, Zdeněk. Operace Silver A. Československá akademie věd. [Praha : .n.], 1990. 38 s.

Pozn.: Autoref. kand. dis.

* JELÍNEK, Zdeněk. Operace Silver A : příspěvek k historii heydrichiády ve středních a východních Čechách. Kolín : OV ČSPB : Regionální muzeum, 1984. 95 s., [37] s.

* NÝVLTOVÁ, Pavlína. Příběh odvahy a zrady : Jiří Potůček-Tolar, radista desantu Silver A. Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2007. 197 s. ISBN 978-80-86818-40-5.

* KUBÁNEK, Petr. Dal signál k atentátu na Heydricha : Životní příběh parašutisty Josefa Valčíka. Uherské Hradiště : Uher, 1993. 98 s. ISBN 80-901386-3-2.

* VOSTATEK, Miroslav. Alfred Bartoš - nedožitých 90 let. In: Zprávy Klubu přátel Pardubicka. Pardubice. Roč. 42, č. 1-2 (2007), s. 29-32. ISSN 1210-6275.

* JELÍNKOVÁ, Lucie. Košťál pomohl odbojářům : Osobnosti kraje. In: Mladá Fronta Dnes. Roč. 16, č. 120 (20050523), D/4. ISSN 1210-1168.

* KRUPKA, Václav. Moje práce v odboji a spolupráce se skupinou SILVERA. 1 část. In: Historie a vojenství. Roč. 43, č. 4 (1994), s. 95-125. ISSN 0018-2583.

* KRUPKA, Václav. Moje práce v odboji a spolupráce se skupinou Silver A.2.část. In: Historie a vojenství. Roč. 43, č. 5 (1994), s. 120-146. ISSN 0018-2583.

* HANÁK, Vítězslav. Rádiová stanice skupiny Silver - A Libuše a její radiotelegrafista svobodník Jiří Potůček : (Rozbor a kritický pohled na rádiový provoz, vedený v lednu až červnu 1942 mezi Vojenskou rádiovou ústřednou a stanicí Libuše s radiotelegrafistou Jiřím Potůčkem). I. část. n: Východočeský sborník historický. Pardubice : Východočeské muzeum : tátní okresní archiv, 1996. Sv. 5., s. 213-240. ISBN 80-86046-01-X.

* Situační zpráva z Ležáků. In: Vlastivědné listy Pardubického kraje. Pardubice. Roč. 4, č. 2 (2007), s. 9-11. ISSN 1214-9721.

* JELÍNEK, Zdeněk. Spolupracovník desantu SILVER A. In: Národní osvobození. Č. 11 (19940531), s. 7. ISSN 0231-8164.

* Svědectví pana F. Valenty z Mikulovic. In: Vlastivědné listy Pardubického kraje. Pardubice. Roč. 4, č. 2 (2007), s. 4-5. ISSN 1214-9721.

* SEDLÁČEK, Jiří. "Vaše smrt - naše svoboda" (Nápis na pomníku v "Zámečku"). In: Zprávy Klubu přátel Pardubicka. Pardubice. Roč. 41, č. 11-12 (2006), s.

302-314. ISSN 1210-6275.

 Publikace týkající se obecně 2.světové války s ohledem na téma parašutistů, odboje, atd.:

* REICHL, Martin. Cesty osudu : [životní příběhy československých parašutistů vycvičených v létech 1941-45 ve Velké Británii]. 1. vyd.. Cheb : Svět křídel, 2004. 599 s. ISBN 80-86808-04-1.

* VOZKA, Jaroslav. Hrdinové domácího odboje. Praha : Práce, 1946. 152-[II] s.

* ŽIŽKA, Jaroslav. Heydrichiáda ve východních a severovýchodních Čechách. Pardubice : [s.n.], 1966. 296 l.

* PELC, Oldřich. Parašutisté v akci : Vzpomínky a úvahy. 1. vyd.. Mnichov : Národní politika, 1987. 180 s.

* HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války. 1. vyd.. Dvůr Králové nad Labem : ELLI print, 2002. 191 s. ISBN 80-238-9129-4 (brož.) * 80-239-0322-5 (váz.)

* SLÁDEK, Oldřich. Přicházeli z nebe. 1. vyd.. Praha : Naše vojsko, 1993. 268 s. ISBN 80-206-0289-5.

V každé publikaci je uveden soupis použité literatury, která Vás může odkázat na další zajímavé tituly. Monografie můžete vyhledávat v České národní bibliografii (ČNB), online katalogu Národní knihovny (NKC, měl by se částečně překrývat s ČNB vzhledem k získávání povinného výtisku), Souborném katalogu (SKC): všechny báze naleznete na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . V přehledech použité literatury mnohdy naleznete i články z periodik.

Dostupnost časopisů v českých knihovnách naleznete v Souborném katalogu periodik (SKC/P) na stejné internetové adrese.  Pro vyhledávání můžete využít také portál Jednotnou informační bránu www.jib.cz .

Další dokumenty můžete vyhledávat zadáním klíčových slov, slov z názvů či jakýkoli údaj: 2.světová válka, odboj, Pardubice, parašutisté, operace, a pod. - a jejich kombinace. Pro "volnější" vyhledávání můžete využít znak *, který slouží pro rozšíření slov, např. Pardubic* (vyhledá se Pardubice, pardubický, atd.). Záznamy můžete také upravovat pomocí funkce filtrovat a zpřesnit.