OPERA A OPERETA

Text dotazu

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI OPEROU A OPERETOU?

Odpověď

Dobry den,

opera (it.) je hudebni scenicke dilo, v nemz jsou drama, vokalni a instrumentalni hudba, scenicky obraz, herecke a casto i baletni umeni spojeny ve spolecnem ucinku. Starsi nazev je "dramma per musica". Text se zpiva v celem rozsahu nebo v podstatnych castech.
Naproti tomu opereta je hudebni jevistni forma (casto nazyvana malou operou) s mluvenymi dialogy (cimz se od opery nejvice lisi), zduraznujici snadno uchopitelnou melodiku a neslozite rytmicke usporadani, pisnova a tanecni cisla, nekomplikovanou a srozumitelnou dejovost i prehlednost formy. Namety jsou komedialniho charakteru bez hlubsi dejove motivace a charakteristiky postav.
Zdroj: Mala encyklopedie hudby. Praha: Supraphon, 1983.