open access

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o vysvělení rozdílů mezi pojmy, se kterými jsem se setkala v odborném
článku. Jedná se o "gratis" a " libre" openness of open access.

Odpověď

Dobrý den,

"open access", neboli otevřený přístup, obecně znamená bezplatné a neomezené zpřístupňování vědecké literatury široké veřejnosti prostřednictvím internetu ("Open access is literature that is digital, online, free of charge, and free of most copyright and licensing restrictions" - Peter Suber, Open Access Overview). Pro podrobnější odlišení míry "otevřenosti" open access se rozlišují "gratis open access" a "libre open access". Gratis open access znamená bezplatný přístup, ale ne volný z hlediska autorských práv nebo licenčních omezení. Uživatelé mohou takto zpřístupněný dokument využívat pouze v souladu s pravidly "fair use" (tisk a kopírování pouze v omezeném rozsahu) nebo se pokusit získat povolení, aby mohli limitující autorskoprávní a licenční podmínky překročit.

Naproti tomu "libre open access" vyjadřuje bezplatný, ale také alespoň částečně volný přístup k informacím z hlediska autorského práva a licenčních podmínek.

V praxi je možné se setkat s mnoha variantami obou typů "open access", některé mohou např. zpřístupňovat dokumenty pouze ke čtení, ale není možné si je stáhnout nebo tisknout, nebo je možné je volně číst, tisknout i šířit ale pouze k nekomerčnímu využití.

Použité zdroje:

* http://eprints.rclis.org/bitstream/10760/13177/1/Chapter_6openaccess.pdf

* http://www.earlham.edu/~peters/fos/overview.htm

* http://en.wikipedia.org/wiki/Gratis_versus_libre

* http://pro.inflow.cz/libraries-transition-book-collections-union-catalogues-open-access-digital-repositories

* http://knihovna.cvut.cz/veda/open-access/

* http://www.techlib.cz/cs/1155-open-access/

* http://www.ikaros.cz/node/5795   

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.02.2012 09:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu