Opatství St. Foy, Francie

Text dotazu

Je možné zjistit něco bližšího o Svaté Foy?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

svatá Foy (také známá jako sv. Fides nebo sv. Věra), panna a jedna z prvních křesťanských mučednic, pocházela ze vznešené rodiny, která žila ve 3. století v jižní části Francie. Dokázala vracet zrak a osvobozovat vězně z pout.

Ve 12 letech ji z nařízení prefekta Daciána ve městě Agen v Akvitánii chtěli mučením přinutit, aby obětováním modlám porušila svou věrnost křesťanské víře. Ona ale ve své věrnosti Kristu vytrvala i na rozžhaveném roštu, a proto prý byla nakonec sťata.

Nad jejím hrobem nechal údajně biskup Dulcitius postavit chrám, který byl v pozdějších stoletích zbořen. Ostatky sv. Foy/Fides byly r. 855 přeneseny z nedalekého kláštera v Agen (respektive zcizeny "šikovným" mnichem) a uloženy Conques. Díky nim začalo upadající opatství v Conques nebývale vzkvétat, stalo neodmyslitelnou zastávkou poutníků, směřujícími do Santiaga de Compostella, a mohlo si dovolit postavit nový kostel. Chrám Sainte Foy, který byl postaven kolem roku 1050, se řadí mezi nejlepší stavby románského období a v roce 1998 se opatství i chrám v Conques dostaly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Při každoročním procesí se přináší (dnes už z muzea) zlacená figura této světice. je však velmi pravděpodobné, že hlava sochy původně patřila galorománskému bohovi.

Sv. Foy/Fides se stala patronkou mnoha dalších chrámů v Evropě i v Americe a její svátek se připomíná 6. října. Je patronkou dřevořezbářů, zpracovatelů vlny, je vzývána jako přímluvkyně za plodné manželství. Jejími atributy jsou dívka, palma, rošt a meč.

Použité zdroje

Vondruška, Isidor 1932: Životopisy svatých, v pořadí dějin církevních. 5, Kalendarium svatých s ukazatelem životopisů
Florentová, Helena 2004: Evropští světci v umění a legendách
Zdroj: https://bydleni.idnes.cz/po[…]720_153558_architektura_rez
catholica.cz