onomastika

Text dotazu

Dobrý den, byla bych vám velmi vděčná za radu ohledně mého projektu týkajícího se onomastiky. Dostala jsem úkol vyhledat původ místních a pomístních jmen v jižních Čechách. Vybrala jsem si oblast Táborska. Kromě jiného si mám z této oblasti vybrat vrch, kopec nebo horu a vysvětlit, proč má právě takový a takový název. Nemohu na internetu nic najít, dnes jsem byla v knihovně a ve slovníku pomístních jmen jsem také téměř nic nenašla. Nevíte, zda existuje některá příručka či jiná knížka (třeba i konkrétně o Táboře a jeho okolí), která obsahuje původ pojmenování právě některých vrchů, kopců nebo hor z této oblasti? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, uvádíme dále několik tipů; záleží ovšem také na tom, kde bydlíte. Pokud jste např. z Tábora nebo z Českých Budějovic, patrně byste v knihovně ve svém městě našla literaturu k regionu a kolegové knihovníci/knihovnice by vám byli schopni poradit. Pokud jste z Prahy, můžete navštívit Národní knihovnu (nemáte-li průkaz, pak s jednodenní vstupenkou můžete studovat knihy ve studovnách NK, kde velká část uvedených titulů je k dispozici).
Slovník pomístních jmen zatím dorazil jen k písmenu B, vyšel ale úvodní svazek, kde by se snad daly najít další informace v bibliografii.
Dost informací by mohlo být v místopisných knihách o Táborsku, z nichž některé vybíráme. V katalogu své knihovny můžete hledat pomocí klíčového slova Táborsko.

Nakonec vám doporučujeme hledat na portálu Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=cs). Zde je naskenováno velké množství knih a časopisů a je možné vyhledávat v jejich plných textech. Na zkusmý dotaz Táborsko se zobrazilo cca 160 dokumentů. Musela byste ovšem hledat podle konkrétních slov, která vás zajímají. - Pokud se u dokumentu zobrazí nepřeškrtnuté oko, můžete jej prohlížet i ze svého počítače, pokud je oko přeškrtnuté, musíte navštívit NK ČR, protože dokument je chráněn autorskými právy (v tom případě se vám ale při vyhledávání zobrazí alespoň fragment textu). - V Hale služeb NK ČR je možný přístup ke celému Krameriu bez čtenářského průkazu.

Slovník pomístních jmen v Čechách / pod vedením Jany Matúšové zpracovali Libuše Olivová-Nezbedová ... [et al.]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia,
2000-. --    sv. : mapy ; 24 cm
úvodní sv. 2000. 169 s. -- sv. I. (A). 2005. 108 s. -- sv. II. (B-Bau).
2006. 164 s. -- sv. III. (Bav-Bíd). 2007. 182 s. -- sv. IV. (Bíg-Bož). 2008. 220 s.

Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny / naps. Antonín Profous, Jan Svoboda, Vladimír Šmilauer. -- 1. vyd.. -- Praha :
Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. -- 5 sv. ; 24 cm

Náš starověk v paměti pomístných názvů a místních jmen / Uvažuje i na úvahu dává Ladislav Horák. -- V Praze : Nákl. vlast., 1928. -- 184 - [III] s. ; 8°

Pomístní jména v Čechách : o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest / Libuše Olivová-Nezbedová ... [et al.]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia : Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, 1995. -- 520 s. : mapy ; 21 cm

Popis království českého : Táborsko, Českobudějovicko, Prácheňsko / František Palacký, upravil Jiří Záloha. -- 2. opr. a dopl. vyd.. -- Třeboň : Státní archiv, 1974. -- 255 s. ; 29 cm

Popis Táborska : Soupis archeologických, historických, lidových a přírodních památek politického okresu táborského s přehledem příslušné literatury / Roman Cikhart. -- V Táboře : Okresní rada osvětová, 1947. -- 183-[II] s. ; 8

                     [C.zaznamu: 001536273]
                     Taborsko : Popis prirodni, historicky a narodopisny.
[Cast] 2, Popis archeologicky / Naps.
                     Josef Svehla. -- Tabor : Tiskovy odbor ucit. jednoty Komensky, 1922. -- 59 s. : tb. ; 8

     ____________________________________

                     [C.zaznamu: 001536091]
                     Taborsko : Popis prirodni, historicky a narodopisny .... II, Popis archeologicky / Napsal
                     Josef Svehla. -- V Tabore : Tiskovy odbor ucit. jednoty Komensky, 1922. -- 59, [I] s. : [VIII]
                     obr. pril. ; 8

     ____________________________________

                     [C.zaznamu: 001536274]
                     Taborsko : Popis prirodni, historicky a narodopisny.
[Cast] 3, Narodopis. -- Tabor :
                     Tiskovy odbor ucit. jednoty Komensky, 1921. -- 51 s. :
obr. pril. ; 8

     ____________________________________

                     [C.zaznamu: 000564908]
                     Taborsko : Popis prirodni, historicky a narodopisny.
Povsechny popis okresu / Roman
                     Cikhart. -- Tabor : Tisk. odbor ucit. jedn. Komensky, 1921-1922. -- 4 sv. : bar. obr. pril., 51
                     s. ; v. 8

     ____________________________________

                     [C.zaznamu: 000348096]
                     Taborsko v praveku / napsal Josef Svehla. -- Tabor :
Tisk. odbor ucit. jednoty Komensky, 1923.
                     -- 59, 1 s. : obr., 8 obr. pril. ; v. 8

     ____________________________________

                     [C.zaznamu: 001697096]
                     Vesnicka sidla a kulturni krajina na Taborsku v 15.-19.
stoleti = Villages and cultural
                     landscapes in the region of Tabor from the 15th to the 19th century / Martin Dohnal. -- Vyd. 1.. --
                     Praha : Etnologicky ustav Akademie ved Ceske republiky, 2006. -- 351 s. : il., mapy ; 23 cm.