online digitálně zpracované rukopisy

Text dotazu

Pracuji jako knihovník a řada mých čtenářů se zajímá o prohlížení ONLINE digitalizovaných starých rukopisů (kroniky atd) Co mám udělat, abych jim mohl (tedy naše knihovna) vyhovět.

Odpověď

Dobrý den, k dispozici je báze Manuscriptorium, v níž jsou volně přístupné některé zajímavé rukopisy.
V bázi Manuscriptorium najdete také přesnější informace o přístupu a licenci.
Volně přístupná je báze pro bibliografické záznamy a k náhledu plných textů (není možné číst). Ke kvalitnímu zobrazení rukopisů je třeba mít licenci. O tom, jak báze vypadá si můžete udělat představu z výše uvedených volně přístupných dokumentů.

Přístup do Manuscriptoria: http://www.manuscriptorium.com/Site/CZE/default_cze.asp anebo přes www.nkp.cz - portály - Manuscriptorium.