Olympiáda 1980

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu ohledně literatury na téma "Olympiáda 1980 (Moskva) a 1984 (Los Angeles) a postoj ČSSR k neúčasti na olympiádě v LA. A obecně také o vzájemné neúčasti SSSR a Západu na těchto Olympiádách."
Děkuji moc,

Odpověď

Dobrý den,

k uvedené tematice jsme v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR  (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) nalezli následující publikace:

PACUT, Miroslav; KOSÍK, Miloš. Dějiny moderního sportu: vybrané kapitoly pro studenty sportovního managementu. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2009. 143 s. ; 29 cm. ISBN 978-80-248-2003-3 (brož.)
* dějiny sportu -- 19.-21. stol. * olympijské hry -- 19.-21. stol.

KÖSSL, Jiří; KROUTIL, František. Historie olympijských her: Hry 22. olympiády, Moskva 1980 a jejich význam / Autoři: Jiří Kössl, František Kroutil. -- Praha : Olympia, [1979] (SČT 02). 19, [1] s. : tb. ; 4°. (Hry 22. olympiády-Moskva 1980. Studijní materiály; Čís: 5).

BEZRUKAVNIKOV, Igor; KUKUŠKIN, Vsevolod. Hry na prodej: hry 23. olympiády Los Angeles 1984 : zákulisí a příprava 23. Her olympiády Los Angeles 1984 - výsledková dokumentace. Praha: Olympia, 1986 (Brno: Rudé právo). 125 s.: tb.; 20 cm. (Spartakus / Olympia)

Letní olympijské hry 1980, Moskva : [Inf. publ. o přípravě olympijských her v Moskvě]. -- [Praha] : Odd. propagandy a výchovy ÚRO, 1980 (Ústř. kulturní dům železničářů). 27, [1] s.; 8°.* Olympijské hry - dějiny - bibliografie výběrové * Olympijské hry letní - Moskva - rok 1980 - příprava - publikace informační

KRŠÁK, Pavol. Moskva-Lake Placid 1980. Bratislava: Šport, 1981. 406 s.: il., obr. příl. (Máj ; Zv. 377)
* Hry olympijské (Moskva r. 1980) - vzpomínky - publikace obrazové

Moskva ždet Olimpiadu : Kniga dlja čtenija s kommentarijemi na anglijskom jazyke / Avt. sost. Valerij Michajlovič Gorbov, Vladimir Isaakovič Linder, Sergej Vladimirovič Tjuljubajev. Moskva : Russkij jazyk, 1979. 153 s. : il. Se souběž. názv. a text. angl.
* Hry olympijské (Moskva, r. 1980) ) - organizace - reportáže

KOTRBA, Jan. Olympijská dramata. Praha: Práce, 1980 (Most: SG). 229, [3] s.; 8°
Resumé: Soubor reportáží o dramatech, která prožívali naši reprezentanti i ostatní sportovci na XXII. letních olympijských hrách v Moskvě 1980. Knihu provázejí dokumentární fotografie a v závěru výsledková část.

KÜRTEN, Dieter. Die Olympischen Spiele : Los Angeles 1984. Köln: Naumann & Göbel, 1984. 208 s: barev. il. ; 29 cm.

Kto podryvajet olimpijskije idealy : Rešenija NOK SSSR o nevozmožnosti učastija sovetskich sportsmenov v Igrach XXIII Olimpiady v Los-Andželese (dokumenty, fakty, kommentarii) / Avtory-sost. Sergej Ivanovič Popov, Aleksej Konstantinovič Srebnickij. Moskva: Novosti, 1984. 65 s.; 19 cm
* Hry olympijské 23. (Log Angeles r. 1984) - sportovci států socialistických - neúčast - dokumenty - sborníky

CARACCIOLI, Tom. Boycott: stolen dreams of the 1980 Moscow Olympic Games [online]. [Washington, D.C.]: New Chapter Press, [2008?] [cit. 2022-06-28]. Dostupné z: https://ebookcentral.proquest.com/lib/natl-ebooks/detail.action?docID=434400.
* atleti * Spojené státy americké * elektronické knihy - elektronická kniha - plný text dostupný pouze registrovaným uživatelům NK ČR

IVANOV, Angel. Antikomunismus a olympijské hnutí: nelehká cesta olympijského hnutí Moskva 1980 - Los Angeles 1984. Praha : Olympia, 1987 (Ostrava : Metasport). 55 s. ; 18 cm.
* antikomunismus - stol. 20., léta 80. - působení - hnutí olympijské

Informace o možnostech výpůjčky výše uvedených dokumentů jsou v elektronickém katalogu NK ČR uvedeny pod ikonou Exempláře, registrovaní uživatelé knihovny si mohou z katalogu požadované dokumenty ihned objednat k výpůjčce. Dostupnost dokumentů ve fondech dalších českých knihoven je možné ověřit prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ) nebo portálu Knihovny (https://www.knihovny.cz/ ).

V českých článkových bibliografiích jsme dále nalezli ještě tři citace článků:

Databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl , aktuální záznamy z roku 2011 zpracované Národní knihovnou jsou dostupné v rozhraní Jednotné informační brány pod názvem ANL+):

KOLÁŘ, František. Odveta za Moskvu: bojkot XXIII. olympijských her 1984 v Los Angeles. In: Dějiny a současnost. ISSN 0418-5129. Roč. 28, č. 6 (2006), s. 32-35.

ŠEVELA, Vladimír. Peking-Moskva-Berlín: hry jiných ohňů. In: Týden. ISSN 1210-9940. Roč. 15, [č.] 31 (20080804), s. 30-34.
* olympijské hry -- Berlín (Německo) -- 1936 * olympijské hry -- Moskva (Rusko) -- 1980 * olympijské hry -- Peking (Čína) -- 2008 * olympijské hry -- politické aspekty

Bibliografická databáze Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz ):

KOLÁŘ, František: Bojkot, nebo neúčast? (O československé nepřítomnosti na XXIII. olympijských hrách v Los Angeles). In: Fragmenty dějin. Sborník prací k šedesátinám Jana Gebharta. Praha, Historický ústav AV ČR 2006, s. 593-608.

K dohledání dalších zdrojů bychom Vám ještě doporučovali licencované zahraniční článkové databáze, které ve většině případů obsahují i plné texty. Tyto databáze zpřístupňují knihovny svým registrovaným uživatelům zdarma, mnohé knihovny nabízejí také vzdálený přístup ke svým zdrojům i mimo budovu knihovny (na základě přihlášení pomocí čtenářského průkazu). Nabídka zdrojů se v každé knihovně může lišit dle jejího zaměření nebo oborového pokrytí, aktuální informace byste měla vždy získat z webových stránek konkrétní knihovny.

Nabídku databází Národní knihovny ČR naleznete na adrese https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju , většina databází je přístupná také přes vzdálený přístup (blíže viz https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/vzdaleny-pristup).